Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Sopot to miasto w województwie pomorskim, najmniejsze miasto na prawach powiatu w Polsce; leży nad Zatoką Gdańską, jest najmniejszą częścią Trójmiasta.

Prawa miejskie może nie imponują, jeśli brać pod uwagę datę ich nadania – rok 1901, edykt wydał cesarz Wilhelm II – ale pierwsze osady istniały tu już w VII/VIII wieku. Tutejszy gród został obecnie zrekonstruowany i można go oglądać (jako grodzisko w Sopocie). W 1283 roku po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się nazwa Sopoth (co w językach starosłowiańskich oznaczało „potok/źródło”, nazwy nawiązujące do słowa „sopoth” znajdziemy we wszystkich krajach słowiańskich); wcześniej pojawiało się Świemirowo, prawdopodobnie jednak chodzi o to samo miejsce.

W 1823 roku były lekarz armii napoleońskiej, Jan Jerzy Haffner, wzniósł tu pierwszy zakład kąpielowy i od tej pory ruszyła rozbudowa infrastruktury uzdrowiskowej (nie tylko zresztą, powstało kasyno, tor do wyścigów konnych, korty), na którą znaczący wpływ miało poprowadzenie kolei na trasie Berlin – Gdańsk. Dziś to duży i pełen życia kurort, pełniący również rolę prężnie działającego uzdrowiska.

Sopot – dla kogo?

W Sopocie działa 5 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, bazującego głównie na wydobywanych na miejscu solankach, wodach jodkowych i bromkowych. Leczone są tu choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, osteoporoza, otyłość.

Sopot
Sopot / Shutterstock

Atrakcje Sopotu

Sopot oczywiście słynie ze swego mola, które jest najdłuższym drewnianym molem w Europie – liczy 511,5 metra długości; obecny obiekt zbudowano w okresie międzywojennym, ale tradycja mola w Sopocie jest znacznie dłuższa, pierwszy pomost stanął tu już w 1827 roku. Na końcu mola znajduje się marina dla ponad 100 jachtów. Każdy także kojarzy Operę Leśną, w której odbywa się Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, jego pomysłodawcą był sam Władysław Szpilman).

Miasto nie ucierpiało aż tak znacząco podczas działań wojennych (zniszczono około 10% zabudowy), zachowało się więc sporo zabytków, wśród których wyróżnia się Dwór Hiszpański z XVII wieku, hipodrom i wchodzące w jego skład budynki, częściowo z końca XIX wieku, kilkadziesiąt domów i willi z przełomu XIX i XX wieku, a wreszcie całe założenie zdrojowe, z dawnym ogrodem zdrojowym (obecnie to raczej skwer), Domem zdrojowym (odbudowanym według starych planów w 2009 roku), Zakładem Balneologicznym czy Łazienkami Południowymi zbudowanymi w stylu norweskim (warto wejść do środka i zobaczyć dekoracyjne postacie prawdziwych i fikcyjnych zwierząt). Jest Muzeum Sopotu i Muzeum Rybołówstwa, wielu przyciąga popularny deptak zwany Monciakiem z charakterystycznym Krzywym Domkiem.

Zaledwie 400 metrów od morza odwiedzić można grodzisko, w którym działa skansen archeologiczny i często organizowane są klimatyczne imprezy. Ciekawostką jest „latarnia morska”: ów cudzysłów pojawia się dlatego, że tak naprawdę to komin w kształcie latarni, co prawda zamontowana jest tam lampa, ale zbyt słaba, by obiekt oficjalnie uznawano za latarnię morską. Nie można pominąć ładnych plaż i bliskości pozostałych części Trójmiasta, pełnego zabytków Gdańska i znanej z portu Gdyni.