Kardiologia jest dziedziną medycyny obejmującą serce, ale i cały układ krążenia. Schorzenia kardiologiczne to obecnie najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce (co roku stwierdza się 200-250 tysięcy nowych przypadków), mająca u swych źródeł stres, nieprawidłową dietę, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, otyłość i nadwagę, brak aktywności fizycznej.
Zazwyczaj w sanatoriach kardiologicznych nie tylko leczy się choroby serca (czy ogólnie układu krążenia). Można bowiem poddać się w nich również leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej, a także rehabilitacji po zawałach, zapaleniu mięśnia sercowego, wsierdzia, osierdzia czy zabiegach operacyjnych typu bypass, zastawki lub wady zastawkowe serca. Prowadzona jest też wczesna rehabilitacja kardiologiczna oraz prewencja wtórna chorób serca i układu krążenia.
Kardiologia – jakie sanatorium?
Jedynym w Polsce uzdrowiskiem, które specjalizuje się tylko i wyłącznie w leczeniu chorób kardiologicznych i nadciśnienia, jest Nałęczów, gdzie leczone są między innymi: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nerwica serca, wyczerpanie psychofizyczne, rehabilitacja po zawałach i operacjach kardiologicznych (sam mikroklimat Nałęczowa i okolic wpływa na obniżenie ciśnienia).
Choroby kardiologiczne i nadciśnienie leczone są poza tym w następujących uzdrowiskach: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Czerniawa-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krynica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Muszyna, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Supraśl, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wieniec-Zdrój i Ustka.