Masaż polinezyjski Ma-uri

Dodano: 7 listopada 2023

Nazwa wyjaśnia praktycznie wszystko, jeśli chodzi o miejsce pochodzenia tej techniki masażu: Ma-uri, a więc maoryski, polinezyjski (stosowany również na Hawajach).

Masaż polinezyjski Ma-uri

To rodzaj masażu relaksacyjnego, nazywany wręcz uzdrawiającym, ściśle związanego z kulturą Polinezji, jej muzyką, tańcami. Choć to, co dziś określa się masażem Ma-uri, oparte jest na stosunkowo nowych technikach (za ich twórców uchodzi małżeństwo Hemi i Katja Fox, zaś prawidła spisano dopiero w 1990 roku), to jednak wywodzą się one w prostej linii od specyficznego rytualnego masażu wykonywanego przez kahunów, czyli szamanów, uzdrowicieli. Miały one poprawiać ogólne samopoczucie człowieka, od psychicznego, poprzez fizyczne po emocjonalne, pomagać osiągnąć równowagę ducha, pogodzenie się z naturą, światem, innymi ludźmi – masujący miał zapoczątkować samouzdrawianie swego „pacjenta”.

Na czym polega masaż Ma-uri

W zasadzie w Ma-uri brak cech klasycznego masażu, to indywidualne zajęcia mające pomóc się pacjentowi odblokować, porzucić napięcia, lęki, odrzucić niedobre nawyki, przekonania, dodać mu energii. Cały zabieg, który poprzedza zawsze drobiazgowy wywiad, rozmowa na temat nawyków, problemów, tego, co chciałoby się zmienić, ma wciąż formę nieco rytualną, bowiem w rytm polinezyjskiej (ostatnio coraz częściej relaksacyjnej) muzyki masażysta wykonuje ruchy, które w końcu składają się na figury z tradycyjnych tańców z tego regionu świata, samo w sobie jest więc to także bardzo efektowne przeżycie.

Masowanie czy bardziej naciskanie z użyciem olejków lub oliwki odbywa się wewnętrzną stroną przedramion i dłoni, w zasadzie na całym ciele, zawsze na początku masowane są plecy (tam ma być najwięcej napięć, złej energii), potem głowa, twarz i ręce, w końcu przód ciała i nogi ze szczególnym uwzględnieniem stóp. Przy okazji czasem przekazuje się pacjentowi zasady huny, polinezyjskiej filozofii związanej z dawnymi wierzeniami, magią, ale i podejściem do życia (typu: „ograniczenia stwarzamy sobie sami”). Pacjent leży nago, lub w bieliźnie jeśli odczuwa dyskomfort, przykryty ręcznikiem, a odsłaniane są tylko masowane części ciała. Sesja trwa najczęściej 60-90 minut.

Masaż polinezyjski Ma-uri
Shutterstock

Co daje masaż polinezyjski?

Praktykujący Ma-uri wyliczają, że: zmniejsza on ból, szczególnie w obrębie pleców, bioder i nóg, zwiększa wydolność mięśni, poprawia trawienie i likwiduje zaparcia, zwiększa elastyczność stawów i ich możliwości ruchowe, usprawnia przemianę materii i pracę jelit, uwalnia organizm z toksyn, poprawia stan skóry, poprawia metabolizm i pomaga w kontrolowaniu prawidłowej masy ciała, zwiększa krążenie krwi i limfy, wpływa na lepsze ukrwienie naczynek, poprawia pracę układu nerwowego, przywraca właściwy poziom ciśnienia tętniczego, działa odprężająco i relaksująco, wreszcie pobudza pracę mózgu, zwiększając kreatywność.

Masaż Ma-uri – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zastosowania tego rodzaju masażu są: stany zapalne skóry, choroba nowotworowa czynna (Ma-uri ma łagodzić skutki chemioterapii, ale konieczna jest konsultacja lekarska), nadciśnienie, trwające infekcje oraz choroby nerek i wątroby.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.