Zbiorowe ćwiczenia w basenie najczęściej są połączeniem kąpieli leczniczych w wodzie termalnej i/lub mineralnej (na przykład solanka) z rehabilitacją ruchową prowadzoną przez instruktora. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie trzeba umieć pływać, by w nich uczestniczyć – zajęcia odbywają się w wodzie do pasa lub do ramion, najczęściej głębokość basenów do ćwiczeń waha się między 120 a 135 centymetrów, część ćwiczeń ma ponadto miejsce przy poręczach okalających basen. Poręcze są zresztą przy okazji bardzo pomocne w przypadku osób, które ponownie uczą się chodzić po przebytych urazach/chorobach. Przeciwwskazaniem nie jest nadwaga – w wodzie nasze ciało „staje się lekkie” – osteoporoza czy artretyzm.
Zbiorowe ćwiczenia w basenie – wskazania
Gimnastyka w wodzie odciąża stawy i mięśnie, ćwiczy się w niej znacznie łatwiej, pozytywnie wpływa na układ ruchu, układ krążenia oraz na układ oddechowy (poniekąd także na układ nerwowy, bowiem dochodzi relaksacja). Do najczęstszych wskazań zalicza się: zespoły bólowe kręgosłupa, choroby narządu ruchu, stany patologicznie zwiększonego napięcia mięśniowego, zmniejszoną wydolność fizyczną, nadciśnienie tętnicze krwi I i II stopnia, zwyrodnienia mięśnia sercowego typu miażdżycowego lub toksycznego, nerwice naczyniowe, porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane, dyskopatie czy stany pourazowe stawów i kości.
Co jest potrzebne do zbiorowych ćwiczeń w basenie?
Podczas ćwiczeń i po ich zakończeniu przyda się to, co i przy wizycie na zwykłym basenie: strój kąpielowy/kąpielówki, czepek, ręcznik, klapki, szlafrok (ten ostatni w wielu sanatoriach można wypożyczyć za opłatą, co może znacznie odchudzić bagaż). Jeśli ktoś używa okularów pływackich, oczywiście może je ze sobą zabrać.