Zbiorowe ćwiczenia w basenie

Dodano: 27 grudnia 2023

Dlaczego tak popularne są ćwiczenia zbiorowe? Odpowiedź jest jedna: aktywność w grupie działa na wszystkich mobilizująco, niejako zmusza do większego wysiłku.

Zbiorowe ćwiczenia w basenie

Zbiorowe ćwiczenia w basenie najczęściej są połączeniem kąpieli leczniczych w wodzie termalnej i/lub mineralnej (na przykład solanka) z rehabilitacją ruchową prowadzoną przez instruktora. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie trzeba umieć pływać, by w nich uczestniczyć – zajęcia odbywają się w wodzie do pasa lub do ramion, najczęściej głębokość basenów do ćwiczeń waha się między 120 a 135 centymetrów, część ćwiczeń ma ponadto miejsce przy poręczach okalających basen. Poręcze są zresztą przy okazji bardzo pomocne w przypadku osób, które ponownie uczą się chodzić po przebytych urazach/chorobach. Przeciwwskazaniem nie jest nadwaga – w wodzie nasze ciało „staje się lekkie” – osteoporoza czy artretyzm.

Zbiorowe ćwiczenia w basenie – wskazania

Gimnastyka w wodzie odciąża stawy i mięśnie, ćwiczy się w niej znacznie łatwiej, pozytywnie wpływa na układ ruchu, układ krążenia oraz na układ oddechowy (poniekąd także na układ nerwowy, bowiem dochodzi relaksacja). Do najczęstszych wskazań zalicza się: zespoły bólowe kręgosłupa, choroby narządu ruchu, stany patologicznie zwiększonego napięcia mięśniowego, zmniejszoną wydolność fizyczną, nadciśnienie tętnicze krwi I i II stopnia, zwyrodnienia mięśnia sercowego typu miażdżycowego lub toksycznego, nerwice naczyniowe, porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane, dyskopatie czy stany pourazowe stawów i kości.

Zbiorowe ćwiczenia w basenie
Shutterstock

Co jest potrzebne do zbiorowych ćwiczeń w basenie?

Podczas ćwiczeń i po ich zakończeniu przyda się to, co i przy wizycie na zwykłym basenie: strój kąpielowy/kąpielówki, czepek, ręcznik, klapki, szlafrok (ten ostatni w wielu sanatoriach można wypożyczyć za opłatą, co może znacznie odchudzić bagaż). Jeśli ktoś używa okularów pływackich, oczywiście może je ze sobą zabrać.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.