Turnusy odchudzające dla dzieci i dorosłych

Dodano: 24 stycznia 2023

Nie ukrywajmy – otyłość i nadwaga to coraz poważniejszy problem, dotykający ponadto coraz większą grupę osób, także tych najmłodszych. Szacuje się, że 60% społeczeństwa ma nadwagę, a 25% jest otyła. Nic dziwnego, że w ostatnich latach pojawiły się oferty turnusów odchudzających dla różnych grup wiekowych.

Turnusy odchudzające dla dzieci i dorosłych

Co obejmują turnusy odchudzające?

Turnusy odchudzające dla różnych grup wiekowych, ma w swojej ofercie większość ośrodków świadczących usługi prywatnie i refundowane sanatoria w około 30 uzdrowiskach. Są to pobyty rehabilitacyjne, ale i tak zwane wczasy odchudzające czy pobyty w ośrodkach typu medical SPA, gdzie do dyspozycji jest trener personalny, dietetyk oraz zespół lekarzy, w tym psycholog. Poszczególne oferty mogą być ogólne, ale i bardzo konkretne, typu detoksykacja organizmu czy zrzucenie wagi w 7 dni.

Zazwyczaj w ich trakcie leczenie obejmuje kilka różnych płaszczyzn – przede wszystkim odpowiednią dietę, ale także dobór ćwiczeń fizycznych i zabiegów (aktywność fizyczna dobierana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę stan i możliwości pacjenta) oraz zajęcia edukacyjne, promujące zdrowy styl życia i przedstawiający liczne problemy wynikające z nadwagi i otyłości. Jeśli chodzi o dietę, najczęściej serwowana jest tak zwana dieta strukturalna, czyli wszystkie produkty są wybierane w niej tak, aby miały możliwie jak najwięcej witamin i przeciwutleniaczy, a jak najmniej kalorii. Osoby trafiające do sanatorium na turnus odchudzający najczęściej poddane są diagnostyce i analizie składu ciała, która pozwala na indywidualne dobranie odpowiedniej diety.

Turnusy odchudzające dla dzieci i dorosłych
Shutterstock

Czy można wyjechać na turnus odchudzający na NFZ?

Jak najbardziej możliwy jest wyjazd do sanatorium na turnus odchudzający na skierowanie z NFZ, jest to dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Jak w innych tego typu przypadkach skierowanie wystawia lekarz mający kontrakt z NFZ, a potem weryfikuje je specjalista z Funduszu. W skierowaniu lekarz musi udowodnić, że nadmierna masa ciała pacjenta pogarsza jego stan zdrowia – co w sumie oczywiste, następstwem nadwagi i otyłości są między innymi miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, zawały, udary – i zaburza wykonywanie codziennych czynności.

W praktyce dotyczy to kilku grup osób, które mają: otyłość z BMI powyżej 30, otyłość olbrzymią (BMI przekracza 40), otyłość olbrzymią, ale są po operacji zmniejszenia żołądka, otyłość powyżej 25 BMI (dotyczy dzieci), otyłość z nadciśnieniem tętniczym, zespołem metabolicznym, miażdżycą, cukrzycą typu 2, z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca oraz z rozwojowym zwyrodnieniem stawów. Wyjazdy dla młodszych dzieci w wieku szkolnym organizowane są w ciągu całego roku – uczniom szkół podstawowych zapewnia się na miejscu zajęcia lekcyjne (uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą wyjechać w terminach wolnych od nauki).

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.