Podstawowym założeniem FOI jest wzajemne powiązanie między wszystkimi stawami w naszym ciele. Jeśli z którymś z nich są problemy, odbija się to od razu na funkcjonowaniu pozostałych. Ciało zaczyna kompensować sobie powstałe zaburzenie. Pojawia się ból, ale wcale nie musi on być związany z obszarem, którego dotyka, a wręcz bardzo rzadko tak jest – stosunkowo często przyczyna tkwi w odległej części ciała (boli łokieć, ale tak naprawdę winne jest kolano – to akurat wcale nie tak rzadki przypadek, nazywany potocznie „łokciem tenisisty”). Terapeuta musi znaleźć prawdziwą przyczynę bólu, zlikwidować ją, a wówczas stan ten minie.
Co ważne w przypadku FOI, terapeuta opiera się na ciągu przyczynowo-skutkowym, a wspomniane mechanizmy kompensacyjne są rozmieszczone według ustalonego wzorca, co znacznie ułatwia i przyspiesza diagnostykę.
Na czym polega Funkcjonalna Osteopatia i Integracja?
FOI zawsze zaczyna się od szczegółowego wywiadu terapeuty. Pierwszy, praktyczny etap niemal zawsze koncentruje się na kręgosłupie, osi skupiającej w sobie działanie innych ośrodków w ciele, mowa przede wszystkim o stawach obwodowych. Statyka (ustawienie w przestrzeni) poszczególnych kręgów stanowi punkt wyjścia do sporządzenia diagnozy i podjęcia terapii. Dopiero po zadbaniu o kręgosłup, co często na tym etapie nie przynosi żadnej poprawy, można zacząć kolejny, tym razem już skoncentrowany na odpowiednim obszarze, czyli bolącym stawie, etap terapii. Terapeuta koryguje napięcia mięśniowe, pozycje kości w stawach względem siebie i cały mechanizm działania stawów.
Warto pamiętać, że terapia będzie bardziej efektywna, jeśli po zabiegu zrezygnujemy z mocno obciążających organizm zajęć (najlepiej przez 2 dni, mowa tu zarówno o sporcie, jak i pracy fizycznej lub takiej wymuszającej wiele jednostajnych energicznych ruchów, przykładem odkurzanie), a sami będziemy wykonywać dobrane dla nas przez terapeutę proste ćwiczenia.
FOI – zastosowanie i przeciwwskazania
Do najczęstszych zastosowań FOI zalicza się: szybkie i skuteczne eliminowanie wszystkich dolegliwości mających swoje źródła w zaburzeniach funkcjonalnych, pozytywne wyniki w terapii zmian strukturalnych, wynikających z zaburzeń funkcjonalnych, np. przy posiadających takie cechy zwyrodnieniach stawu biodrowego lub kolanowego oraz wypadnięcie jądra galaretowatego (tzw. „wypadnięcie dysku”).
W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań związanych z FOI, zabiegi są delikatne, dostosowane do wieku, kondycji i płci pacjenta, a ich skuteczność jest oceniana bardzo wysoko.