Wyjazd do sanatorium ze zwrotów

Dodano: 20 czerwca 2023

Zwrotem nazywa się skierowanie, na które z różnych przyczyn nie mogli wyjechać ubezpieczeni, których kolej przypadała na najbliższy termin. Wtedy ze zwrotów mogą skorzystać inni.

Wyjazd do sanatorium ze zwrotów

Powody zwrotów mogą być różne, uzasadnione lub też nieuzasadnione rezygnacje w ostatniej chwili, wszystkie one trafiają do jednej i tej samej puli. Tradycyjnie takich zwrotów najwięcej pojawia się w najmniej, przynajmniej teoretycznie, atrakcyjnych miesiącach, od późnej jesieni do końca zimy (część osób wyjazd traktuje jednak bardziej wypoczynkowo niż leczniczo i nie są zainteresowane na przykład wyjazdem nad morze, gdy nie można poleżeć też na plaży...). Tak więc wyjazd ze zwrotów to coś na kształt turystycznego „last minute”. Co ważne jednak, o terminie i miejscowości leczenia uzdrowiskowego pacjent może zostać poinformowany w terminie krótszym niż 14 dni do rozpoczęcia leczenia (na 13 – 3 dni przed wyjazdem), tak więc załatwienie wszystkiego (gdyby w grę wchodził urlop) i spakowanie się musi odbyć się ekspresowo.

Wyjazd ze zwrotów – jak uzyskać informacje

Informacje o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać telefonicznie pod numerem infolinii odpowiedniego dla siebie oddziału NFZ lub też drogą elektroniczną, wysyłając zapytanie na adres oddziału NFZ (najlepiej pytać co kilka dni, zwroty pojawiają się sukcesywnie). Oczywiście nie każdy zwrot może być odpowiedni dla każdego – decydującym czynnikiem jest profil leczenia, nie można skorzystać ze zwrotów do kardiologicznego sanatorium, jeśli profil naszej choroby jest dajmy na to urazowo-ortopedyczny. Podobnie nie skorzysta ze zwrotu osoba, która nie powinna trafić do sanatorium górskiego, a tylko takie zwroty są w puli.

Wyjazd do sanatorium ze zwrotów
Shutterstock

Przyjęcie wcześniejszego skierowania, czyli zwrotu, to w praktyce zmiana naszego przyznanego terminu (i być może miejsca) na inny. Jeśli jednak po potwierdzeniu zmiany nie wyjedzie się na ten wcześniejszy turnus, to nie oznacza, że będzie można wyjechać w terminie przyznanym pierwotnie, kolejka nam przepadnie. Tak samo decyzji o oddaniu skierowania również nie można już zmienić!

r ryszard 31.05.2024
0,0

czy można dostać zwrot kosztów dojazdu do sanatorium zus

1
J Jadwiga 5.09.2023
0,0

Jeżeli otrzymałam już skierowanie z terminem do sanatorium czy mogę skorzystać z innego terminu z tzw zwrotów?

82
a admin 11.07.2023
0,0

Według informacji z NFZ nic w tej kwestii się 1 lipca nie zmieniło, zwroty jak najbardziej są dostępne i w tym roku żadnych zmian nie będzie.

11
P Polucha 1.07.2023
0,0

Czy to prawda, że od lipca 2023 nie można korzystać ze zwrotów sanatoryjnych? Taka informację podała mi pani na infolinii…

70