Zabiegi parafinowe – jakie, dla kogo

Dodano: 12 października 2023

Zabiegi parafinowe zaczęto stosować na początku XX wieku. Kilkadziesiąt lat temu uchodziły za jedne z najpopularniejszych ze stosowanych w sanatoriach. Obecnie stosuje się je rzadziej, choć fizjoterapeuci podkreślają ich wysoką skuteczność.

Zabiegi parafinowe – jakie, dla kogo

Zabiegi parafinowe to nic innego niż stosowanie okładów z podgrzanej, rozpuszczonej parafiny o temperaturze około 50 stopni, które przykładane są w miejsca, w których zaleca się leczenie z zastosowaniem ciepła. Najczęściej wykorzystywane są w reumatoidalnym zapaleniu stawów, ich stanach zwyrodnieniowych, cieśni nadgarstka, twardzinie układowej, zrostach, bliznach czy w stanach pourazowych rąk ograniczających ruchomość stawów. Podgrzewanie chorych miejsc działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, rozluźnia mięśnie, pobudza miejscowe krążenie krwi – podobne efekty uzyskuje się, wykorzystując sprzęt rozgrzewający nowej generacji, na przykład ultradźwięki (aczkolwiek są schorzenia, na które lepiej działają te drugie).

Parafina ma nad nowinkami technicznymi jedną przewagę: zastyga na ciele, tworząc warstwę ochronną, zapobiegając odparowywaniu wody, a także umożliwiając terapię z wykorzystaniem na przykład gorącej wody, której temperatura bez ochrony byłaby dla pacjenta trudna do zniesienia. Parafina poza tym, zastygając, kurczy się i naciska na skórę, jeszcze bardziej ją nagrzewając. Techniki nakładania są różne, można zanurzyć część ciała w parafinie, zostać zawiniętym w okład nasączony parafiną, terapeuta może ją nanieść specjalnym pędzelkiem/szczotką.

Zabiegi parafinowe – przeciwwskazania

Nie jest to zabieg dla każdego, przeciwwskazaniem są stany zapalne, także skóry, zaburzenia w odczuwaniu temperatury, rany, infekcje i choroby skórne. Sama parafina rzadko, bo rzadko, ale może uczulać. Przy jej zastosowaniu należy także zachować środki ostrożności, łatwo o poparzenia (to substancja łatwopalna).

Zabiegi parafinowe
Shutterstock

Parafina w SPA

Zabiegi parafinowe znajdziemy także w SPA, choć w tym przypadku nie chodzi o zabieg leczniczy, a upiększający, pielęgnacyjny, zazwyczaj stosowany na dłonie, rzadziej na stopy. Nałożona na nie parafina zmiękcza skórę i regeneruje ją, usuwa drobne przebarwienia, korzystnie wpływa na stan paznokci, polecana jest dla osób, których skóra przesusza się lub mają częsty kontakt z detergentami. Po zabiegu parafinowym skóra lepiej wchłania mikroelementy ze stosowanych kosmetyków. Sam zabieg w SPA łączony jest najczęściej z peelingiem, nakładaniem odpowiednich kremów itp.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.