Zabiegi parafinowe to nic innego niż stosowanie okładów z podgrzanej, rozpuszczonej parafiny o temperaturze około 50 stopni, które przykładane są w miejsca, w których zaleca się leczenie z zastosowaniem ciepła. Najczęściej wykorzystywane są w reumatoidalnym zapaleniu stawów, ich stanach zwyrodnieniowych, cieśni nadgarstka, twardzinie układowej, zrostach, bliznach czy w stanach pourazowych rąk ograniczających ruchomość stawów. Podgrzewanie chorych miejsc działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, rozluźnia mięśnie, pobudza miejscowe krążenie krwi – podobne efekty uzyskuje się, wykorzystując sprzęt rozgrzewający nowej generacji, na przykład ultradźwięki (aczkolwiek są schorzenia, na które lepiej działają te drugie).
Parafina ma nad nowinkami technicznymi jedną przewagę: zastyga na ciele, tworząc warstwę ochronną, zapobiegając odparowywaniu wody, a także umożliwiając terapię z wykorzystaniem na przykład gorącej wody, której temperatura bez ochrony byłaby dla pacjenta trudna do zniesienia. Parafina poza tym, zastygając, kurczy się i naciska na skórę, jeszcze bardziej ją nagrzewając. Techniki nakładania są różne, można zanurzyć część ciała w parafinie, zostać zawiniętym w okład nasączony parafiną, terapeuta może ją nanieść specjalnym pędzelkiem/szczotką.
Zabiegi parafinowe – przeciwwskazania
Nie jest to zabieg dla każdego, przeciwwskazaniem są stany zapalne, także skóry, zaburzenia w odczuwaniu temperatury, rany, infekcje i choroby skórne. Sama parafina rzadko, bo rzadko, ale może uczulać. Przy jej zastosowaniu należy także zachować środki ostrożności, łatwo o poparzenia (to substancja łatwopalna).
Parafina w SPA
Zabiegi parafinowe znajdziemy także w SPA, choć w tym przypadku nie chodzi o zabieg leczniczy, a upiększający, pielęgnacyjny, zazwyczaj stosowany na dłonie, rzadziej na stopy. Nałożona na nie parafina zmiękcza skórę i regeneruje ją, usuwa drobne przebarwienia, korzystnie wpływa na stan paznokci, polecana jest dla osób, których skóra przesusza się lub mają częsty kontakt z detergentami. Po zabiegu parafinowym skóra lepiej wchłania mikroelementy ze stosowanych kosmetyków. Sam zabieg w SPA łączony jest najczęściej z peelingiem, nakładaniem odpowiednich kremów itp.