Sanatorium prywatnie – co jest w ofertach?

Dodano: 14 grudnia 2023

Jadąc do sanatorium z NFZ czy z ZUS/KRUS, mamy dość dokładnie określone, czego możemy się spodziewać, przykładem liczba zabiegów, które obowiązkowo muszą się odbyć, gdyż za to płaci sanatoriom NFZ/ZUS. Dopłaty do pokojów są także odgórnie ustalone.

Sanatorium prywatnie – co jest w ofertach?

W przypadku wyjazdu do sanatorium prywatnie jest trochę jak z zakupem pobytu wczasowego – to my decydujemy, na ile, jaki pokój, czy dopłacimy do standardu, czasem jest możliwość wyboru opcji wyżywienia.

Z zabiegami jest już inaczej – oferty ośrodków bardzo różnią się od siebie, sami możemy wybrać jakiś konkretny profil zajęć, poza tym to, że w pakiecie mamy 20 zabiegów nie obliguje nas do tego, by we wszystkich obowiązkowo uczestniczyć. Plan zabiegowy jest elastyczny, ale minimum to dwa zabiegi dziennie, w tym jeden bodźcowy (przynajmniej taki powinien być, by leczenie/rehabilitacja były skuteczne).

Koszty w sanatorium prywatnie

Nie jest jednak tak, że wyjazd do sanatorium prywatnie to all-inclusive – warto przeczytać ofertę i elementy wybranego pakietu, trzeba też wiedzieć, że jakieś „koszty ukryte” mogą się pojawić. Mowa nie tylko o opłacie klimatycznej, ale i czasem o parkingu, korzystaniu ponad określony limit z dajmy na to basenu (na przykład limit godzinnego pobytu tam, jedno wejście dziennie), dopłacie za specyficzną dietę. W cenie są za to chociażby ręczniki czy szlafrok, a także część sprzętu, za których wypożyczenie w zwykłym sanatorium trzeba dopłacać dodatkowo.

Standardem jest zagwarantowanie w ofercie ośrodków prywatnych zakwaterowania w wybranym pokoju (czy nawet apartamencie, i takie oferty można bez problemu znaleźć, podobnie jak pokoje familijne czy standard deluxe), wyżywienia (kilka wersji do wyboru, ale raczej wśród najbardziej popularnych diet), badanie lekarskie (czasem też doraźna opieka lekarsko-pielęgniarska) i określonej ilości zabiegów leczniczych i/lub relaksacyjnych. Za dodatkowe zabiegi, których w ofercie nie ujęto, trzeba będzie jednak zapłacić (czasem obowiązują zniżki).

Wiele ośrodków oferuje klientom możliwość korzystania ze strefy wellness, ale tu także obowiązują ograniczenia – na przykład jedno wejście dziennie, za nadliczbowe trzeba zapłacić. Może się zdarzyć, że SPA & Wellness wcale nie ujęto w ofercie i zapłacimy za każdą z wizyt, choć dostaniemy zniżki, w innym przypadku możemy dostać/wykupić karnet na określoną ilość wizyt. W przypadku niewykorzystania zaplanowanych zabiegów, pakietów, karnetów, zabiegów leczniczych, zabiegów SPA, usług rekreacyjnych z winy kuracjusza, ośrodek najczęściej zastrzega, że nie dokonuje zwrotu pieniędzy.

Sanatorium prywatnie – co jest w ofertach?
Shutterstock

Turnusy świąteczne, pakiety VIP i programy lojalnościowe w sanatorium

W ofertach są też turnusy świąteczne, wówczas w cenie jest uroczysta kolacja itp., ale już uczestnictwo w balu sylwestrowym to koszt dodatkowy. Najbogatsze oferty związane są z tak zwanymi pakietami VIP, tam wyżywienie może być serwowane do pokojów, obsługa mówi w kilku językach, zdarzają się nieograniczone pakiety SPA & Wellness lub na przykład „basen na wyłączność”, gdy mowa o grupie kuracjuszy. Część ośrodków oferuje programy lojalnościowe – jeśli odwiedzimy je po raz kolejny, możemy otrzymać zniżki na pobyt, zależny od tego, który raz jesteśmy tam gośćmi.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.