Przedłużenie pobytu w sanatorium

Dodano: 25 maja 2023

Różne są przypadki losowe, możliwości i chęci pacjentów. Może się zdarzyć, że najbardziej pasuje im przyjazd dzień przed rozpoczęciem turnusu, mogą się nieco spóźnić (dostali się ze zwrotu na „ostatnią chwilę”), a czasem zwyczajnie chcą swój pobyt przedłużyć. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przedłużenie pobytu w sanatorium

Dla tych, których interesuje przedłużenie pobytu poprzez przyjechanie dzień wcześniej, przewidziane są tak zwane przedprzyjazdy, realizowane jednak oczywiście tylko w przypadku dostępności wolnych pokojów. Ośrodek może świadczyć wtedy tak zwaną usługę hotelową, czyli gwarantuje nocleg ze śniadaniem (identycznie jest z opóźnieniem wyjazdu).

Dotyczy to tylko i wyłącznie 1 doby tuż przed i tuż po rozpoczęciu/zakończeniu turnusu. Najczęściej obowiązuje wtedy cennik pobytów hotelowych/prywatnych minus ustalony przez ośrodek rabat, tak czy owak koszty są rzecz jasna wyższe niż dopłaty do standardowych osobodni z NFZ.

Przedłużenie pobytu w sanatorium – kto decyduje?

W ośrodkach NFZ o przedłużeniu pobytu decyduje ordynator danego ośrodka i biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, może on wydać taką decyzję (mowa przede wszystkim o sanatoriach poszpitalnych). Pacjent może także sam wystąpić o przedłużenie pobytu, wtedy jednak obowiązuje go odpłatność za pobyt pełnopłatny (prywatny), musi też wziąć pod uwagę odmowę ze względu na brak miejsc.

Przedłużenie pobytu w sanatorium
Shutterstock

Wyjeżdżając do sanatorium prywatnie, już na początku możemy zdecydować o długości pobytu, nie ma też problemów z jego przedłużeniem – warunkiem ograniczającym może być jedynie brak wolnych pokojów.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.