Refleksologia zakłada istnienie tak zwanych refleksów, czyli obszarów na spodach stóp i dłoni, które uciskane w odpowiedni sposób przyczyniają się do łagodzenia lub leczenia różnych stanów chorobowych. Istnieją specjalne mapy obrazujące, która część ciała i jaki narząd połączony jest z konkretnym refleksem. Przypomina to chociażby teorie związane z akupunkturą czy akupresurą.
Założenia refleksologii
Założenie refleksologii jest takie, że ciało ludzkie dzieli się pionowo na 10 zon, stref biegnących od czubka głowy (dlatego czasem zabiegowi poddawane są uszy, twarz czy cała głowa) do spodów stóp i rąk, a kończących się tam wspomnianymi refleksami. Część refleksologów deklaruje, że potrafi wyczuć stany chorobowe w ciele poprzez dotyk refleksów (pacjent skarży się wtedy na ból) lub ich odmienną barwę, inni opowiadają się za tym, że pobudzenie refleksów zmniejsza ogólny stres i działa dobroczynnie na narządy.
Masowanie i uciskanie refleksów ma wyzwolić lepszy przepływ zarówno energii życiowej, jak i krwi ze składnikami odżywczymi czy impulsów nerwowych do konkretnej części ciała. Tak więc nie jest leczona sama konkretna choroba, a zainicjowany zostaje proces efektywnego samoleczenia. Długość i ilość sesji dobierana jest indywidualnie, natomiast warto skorzystać z usług doświadczonego refleksologa, na samych stopach jest wszak ponad 7 tysięcy zakończeń nerwowych...
Refleksologia – na co pomaga, przeciwwskazania
Badania naukowe nie potwierdziły póki co leczniczych właściwości refleksologii (poza przyniesieniem ulgi w różnych bólach, ale to powiązano po prostu z masażem), raczej stosuje się ją jako metodę uzupełniającą leczenie konwencjonalne, natomiast metoda ma wielu zwolenników głoszących, że uciskając refleksy, można łagodzić chociażby objawy bólów głowy, alergii, dolegliwości menstruacyjnych, schorzeń gruczołu krokowego u mężczyzn, chorób dermatologicznych, depresji, migren, bezsenności, zgagi, astmy, problemów skórnych czy nawet wspomagać odchudzanie.
Przeciwwskazań jest niewiele, to przecież metoda nieinwazyjna, jednak odradza się stosować ją u kobiet w ciąży, przy żylakach i owrzodzeniach podudzi, w przypadku infekcji i chorób zakaźnych, grzybic i osteoporozy.