Czym jest ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe?

Dodano: 23 maja 2023

Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe to forma leczenia uzdrowiskowego, przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Trwa od 6 do 18 dni, a termin, co istotne, wybiera sobie sam leczony. Co więcej, może sobie wybrać również miejsce, gdzie leczenie się odbędzie – jedynym warunkiem jest tutaj podpisanie kontraktu danej placówki z oddziałem NFZ.

Czym jest ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe?

Skierowanie na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe składa się w swoim oddziale NFZ łącznie z informacjami na temat wybranego ośrodka (z listy podmiotów zakontraktowanych na właściwy profil), terminu leczenia oraz uzgodnieniu tego terminu z danym ośrodkiem. Pacjent, który otrzymał potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w trybie ambulatoryjnym przez właściwy oddział NFZ, jest zobowiązany uzgodnić termin rozpoczęcia leczenia z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymał skierowanie nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia. W przypadku nieuzgodnienia terminu pacjent może nie zostać przyjęty przez lekarza w dniu rozpoczęcia kuracji z powodu braku wolnych miejsc. Skierowanie takie wydawane jest nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe
Shutterstock

Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe – opłaty

NFZ płaci w tym przypadku za wszystkie zabiegi pacjenta (przynajmniej 3 dziennie przez przynajmniej 6 dni, od poniedziałku do soboty włącznie), natomiast pozostałe opłaty ponosi już sam leczony, mowa o dojeździe na miejsce, zakwaterowaniu (w ośrodku sanatoryjnym, ale równie dobrze w kwaterze prywatnej) i wyżywieniu.

Na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ można znaleźć wykaz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, z których można wybrać odpowiedni dla siebie, można także pobrać druk na leczenie ambulatoryjne, w którym wypełnia się wszystkie potrzebne rubryki (to krótki, niepełna jednostronicowy druczek).

Turnus rozpoczyna zwyczajowo konsultacja lekarska, po której ordynowane są odpowiednie zabiegi, na niej przedstawia się także konieczne aktualne wyniki badań (najlepiej dowiedzieć się wcześniej telefonicznie, jakie są wymagane).

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.