Fala uderzeniowa – czym jest, wskazania i przeciwwskazania

Dodano: 18 lipca 2023

Termin „fala uderzeniowa” brzmi groźnie, ale to jedna z najbardziej docenianych w ostatnim czasie metod w rehabilitacji, a konkretnie niezwykle skuteczny sposób leczenia bólu w schorzeniach narządu ruchu.

Fala uderzeniowa – czym jest, wskazania i przeciwwskazania

Fala uderzeniowa (skupiona FSWT lub rzadziej stosowana rozproszona RSWT) to fala akustyczna o specyficznych właściwościach, a więc wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Generowane jest wówczas ciśnienie w zakresie 10-100 MPa w czasie mniej więcej 10 nanosekund. Aparat taki wyposażony jest w głowicę, którą przykłada się w miejscu największego odczuwanego przez pacjenta bólu (niekiedy pomocne w ustaleniu tego jest USG).

Wytworzona fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Poza działaniem przeciwbólowym zwiększa ukrwienie w miejscu zastosowania, przyspiesza regenerację i gojenie się tkanek, a także zwiększa wytwarzanie kolagenu, rozpuszcza zwapniałe fibroblasty i zmniejsza napięcia mięśniowe.

Fala uderzeniowa – wskazania

Wskazaniami do leczenia falą uderzeniową są między innymi: ostroga piętowa, dolegliwości bólowe stawu łokciowego: łokieć golfisty i łokieć tenisisty, ból ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna rzepki (tak zwane kolano skoczka), bóle kręgosłupa szyjnego, bóle stawu barkowego, w tym wapniejące zmiany ścięgien, krwiaki międzymięśniowe, zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk, stany pourazowe oraz trudno gojące się złamania, cellulit, rozstępy, miejscowa otyłość, wiotka skóra (brzuch, uda, okolica pośladków), nierówności skóry po przebytej liposukcji, obrzęki kończyn.

Fala uderzeniowa
Shutterstock

Zabieg, trwający 5-10 minut (zarówno czas trwania, jak i jak i rodzaj fal czy głębokość ich penetracji dobierane są indywidualnie), jest nieinwazyjny, a przy okazji efekty są niemal natychmiastowe (najczęściej wystarcza 3-5 zabiegów, czasem potrzeba ich 10). Czasem pojawia się niewielki ból, ale ogromna większość zabiegów nie wymaga zastosowania znieczulenia (może też pojawić się niewielki obrzęk, zaczerwienienie czy drętwienie/mrowienie).

Przeciwwskazania

Trzeba mieć na uwadze, że absolutnie nie może być stosowana przy ostrych stanach zapalnych, jak również bezpośrednio po wystąpieniu urazu. Przeciwwskazaniem może być ponadto ciąża, rozrusznik serca, zaburzenia krzepliwości krwi (lub stosowanie leków przeciwzakrzepowych), choroby neurologiczne, zaawansowana osteoporoza oraz choroba nowotworowa, jeśli dotyczy akurat okolic miejsca poddanego fali uderzeniowej.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.