Jak dojechać do sanatorium

Dodano: 9 stycznia 2023

W zależności od tego, czy wybieramy się do sanatorium z NFZ, ZUS/KRUS, czy prywatnie, musimy się przygotować na różne sprawy związane z tym, jak dojechać na miejsce, terminem przejazdu oraz kosztami.

Jak dojechać do sanatorium

Jak dojechać do sanatorium z NFZ

W sytuacji przyznania nam wyjazdu do sanatorium z NFZ w zasadzie mamy najmniejsze pole manewru jeśli chodzi o termin – otóż praktycznie nie mamy wyboru i musimy przyjąć datę, którą wyznaczono. Rezygnacja z niej łączy się z automatycznym anulowaniem skierowania. Wyjątkiem jest sytuacja typu ważne zdarzenie losowe, choroba połączona z pobytem w szpitalu, ważna sytuacja rodzinna lub życiowa zaplanowana po złożeniu a przed otrzymaniem potwierdzonego skierowania do sanatorium (ślub, wyjazd). Wówczas, konkretnie dokumentując naszą prośbę, możemy się starać o zmianę terminu, pamiętając jednak przy okazji, że możliwe przesunięcia dotyczą tylko i wyłącznie jednego, maksymalnie dwóch turnusów. Nie ma możliwości zmiany na przykład wyjazdu zimowego na letni! Pozostaje kwestia, jak dojechać. Tutaj decyzja należy do nas.

Wyjazd do sanatorium z NFZ łączy się z kosztami dojazdu (a także częściowym pokryciem kosztów zakwaterowania i wyżywienia) – pokrycie ich leży w gestii pacjenta, NFZ nie zwróci tych pieniędzy.

Jak dojechać do sanatorium z ZUS/KRUS

Tutaj sytuacja z terminem wyjazdu jest podobna do tej z NFZ, ale pamiętać należy, że terminy oczekiwania na wyjazd są dużo krótsze, więc będziemy dokładniej wiedzieć, kiedy zaczyna się nasz turnus. Inaczej sprawa wygląda natomiast z kosztem wyjazdu: ZUS/KRUS pokryje bowiem najtańszą opcję takiego przejazdu. W praktyce to zwrot kosztów dojazdu do i z sanatorium „do wysokości kosztu przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej”; jako najtańszy środek komunikacji publicznej w tym przypadku uważa się zwyczajowo pociąg pośpieszny 2 klasy według taryfy PKP. Wnioskując o zwrot, trzeba przedstawić oryginały biletów transportu publicznego.

Można oczywiście pojechać własnym samochodem, w takim przypadku należy złożyć kompletny wniosek o zwrot kosztów przejazdu i oświadczenie przewoźnika o cenie biletu na danej trasie (potrzebne druki znajdują się na stronie zus.pl); w tym przypadku także jest mowa o zwrocie kwoty zryczałtowanej.

Jak dojechać do sanatorium
Shutterstock

Dojazd do sanatorium podczas wyjazdu prywatnego

Wyjazd prywatnie ma oczywiście jedną ogromną zaletę – sami decydujemy, kiedy chcemy jechać. Po skontaktowaniu się z sanatorium zapisujemy się na wybrany turnus: jeśli chcemy jechać do sanatorium w lecie, pojedziemy w lecie, jeśli wolimy zimowe atrakcje, wybierzemy się w zimie. Oczywiście jak przystało na wyjazd prywatny będziemy musieli sami zapłacić za przejazd i w 100% pokrywamy taki koszt.

Dojazd do sanatorium – na co się przygotować

Na pewno nie musimy się obawiać tego, że do „naszego” sanatorium nie będziemy mogli się dostać. Do wszystkich tego typu miejsc regularnie jeżdżą autokary czy pociągi. Problemem może być duże obłożenie środków transportu w przypadku zmian turnusów w najpopularniejszych miejscowościach w czasie „najbardziej gorących” terminów, które w przypadku sanatoriów rozciągają się między 1 maja a 30 września (wtedy także możemy się spodziewać wyższych cen zakwaterowania).

Warto poszukać nieszablonowych rozwiązań – przykładem Hoper, oferujący przejazdy minivanami między wybranymi trasami, obejmującymi także ponad 20 uzdrowisk w całej Polsce; niewątpliwym plusem takiej opcji jest przyjazd środka transportu pod same drzwi, natomiast bilety najlepiej jest rezerwować wcześniej (przy okazji dowiedzmy się, czy sanatorium, do którego się udajemy, lub strona, przez którą kupujemy e-bilet, nie oferują jakichś zniżek, niektóre ośrodki i sprzedawcy współpracują chociażby ze wspomnianym Hoperem). Niektóre sanatoria w dniu zmiany turnusu wynajmują ponadto autokary, które zabierają kuracjuszy z wybranych lokalizacji – trzeba to jednak monitorować na bieżąco, ponieważ kurs może zostać odwołany, jeśli obłożenie będzie zbyt małe.

Pobyt w sanatorium, jeśli poprosimy o wypisanie faktury, można uwzględnić w rozliczeniach podatkowych. W takiej jednak sytuacji odliczeniu podlegają tylko wydatki związane bezpośrednio z pobytem na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego (zakwaterowanie, wyżywienie i zabiegi). Dodatkowe wydatki poniesione w związku z pobytem, przykładem przejazd transportem własnym lub opłacenie miejsca parkingowego, nie będą podlegały odliczeniu.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.