Terapia TECAR – czym jest, wskazania i przeciwwskazania

Dodano: 5 lipca 2023

TECAR (Transfer Elektryczny Pojemnościowy i Rezystywny, z hiszpańskiego Transferencia Electrica Capacitiva y Resistiva) to innowacyjna metoda leczenia schorzeń układu ruchu, która wywodzi się z medycyny sportowej – początkowo stosowano ją w przypadku leczenia najwyższej klasy sportowców (dziś używana jest chociażby w gabinetach zabiegowych AC Milan czy FC Barcelony).

Terapia TECAR – czym jest, wskazania i przeciwwskazania

To zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się diatermię krótkofalową, czyli prąd naprzemienny z zakresem fal o częstotliwościach radiowych, od 300 kHz do 1 mHz. Impulsy elektryczne są generowane przez specjalnie zaprojektowane urządzenia, nazywane Doctor TECAR, a wytworzona fala stanowi formę ładunku energetycznego, który w trakcie zabiegu jest przekazywany do organizmu pacjenta. Powoduje to głębokie ogrzanie tkanek, pobudzenie metabolizmu do przeprowadzenia szeregu procesów regeneracyjnych, które mają na celu szybszą odnowę obszaru objętego patologią i przywrócenie niezbędnej równowagi. Dodatkowo prowadzi do unaczynienia tkanek i rozszerzenia naczyń, co jeszcze potęguje wspomniany efekt.

Terapia TECAR
Shutterstock

Terapia TECAR – wskazania i przeciwwskazania

Metodę wykorzystuje się w terapii chorób kości, urazów więzadeł i mięśni. Jest skuteczna w leczeniu przykurczów, naciągnięć, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń więzadeł, zapaleń ścięgien, kaletki maziowej oraz skóry, problemów ginekologicznych i urologicznych (bóle miednicy, rehabilitacja poporodowa, nietrzymanie moczu), w fizjoterapii estetycznej (rehabilitacja po zabiegach chirurgii estetycznej, cellulit, drenaże). Efekty są osiągane niemal „tu i teraz”, od pierwszego zabiegu, po którym wyraźnie schodzi opuchlizna i mija ból. Doctor TECAR ma dwa różne tryby działania, można go więc przełączyć na tryb pojemnościowy/kondensacyjny, przeznaczony do terapii mięśniowych, a także na tryb rezystywny/oporowy, polecany przy leczeniu punktów spustowych i tkanek oporowych. Co ważne, jest to metoda nieinwazyjna.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia tej formy fizykoterapii są: ciąża, rozrusznik serca oraz wrażliwość na wysokie temperatury.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.