Lecznicza borowina – zabiegi, przeciwwskazania

Dodano: 3 sierpnia 2023

Borowina to biologicznie czynny rodzaj torfu (butwiejące rośliny przetworzone przez bakterie) o specyficznych właściwościach fizykochemicznych.

Lecznicza borowina – zabiegi, przeciwwskazania

Nasze rodzime pokłady uformowały się prawdopodobnie około 10 tysięcy lat p. n. e. i, jak wszystkie borowiny z Europy Środkowo-Wschodniej, są uważane za najlepsze z dostępnych. Borowina wykorzystywana jest w zabiegach leczniczych (wcześniej jest odpowiednio przygotowywana), a także przy produkcji lekarstw i kosmetyków.

Po raz pierwszy w polskich sanatoriach skorzystano z borowin prawdopodobnie w roku 1858, obecnie stosuje się je w następujących uzdrowiskach: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Lądek-Zdrój, Międzyzdroje, Piwniczna-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Przerzeczyn-Zdrój, Solec-Zdrój, Supraśl, Swoszowice, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wapienne, Wieniec-Zdrój, Wysowa-Zdrój i Złockie.

Borowina – dla kogo?

Borowina zawiera kwasy organiczne humusowe i fulwonowe, garbniki, pektyny, woski, żywice, sole, a także przeróżne minerały, które mają działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne. Borowiny pobudzają krążenie krwi, przyspieszają tętno i oddech, chwilowo podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają ponadto przemianę materii. Mogą zmniejszać wysięki i działać przeciwbólowo.

Najczęściej zabiegi z zastosowaniem borowiny ordynowane są przy schorzeniach i stanach pourazowych narządów ruchu, w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, chorobach reumatoidalnych, zapaleniach okołostawowych i nerwobólach. Pomaga również na choroby kobiece (działanie estrogenne jest wykorzystywane nawet w leczeniu bezpłodności wynikającej z hormonalnej niedoczynności jajników), a dodatkowo poprawia stan skóry i włosów. Przynosi ulgę przy rwie kulszowej, porażeniach, niedowładach, miażdżycy, chorobach układu pokarmowego (przewlekłe zapalenie jelit, wrzody).

Zabiegi borowinowe

W sanatoriach często stosowane są kąpiele borowinowe, w odpowiednio przygotowanej i podgrzanej (do 40, 45 stopni, trzeba pamiętać, że borowina ma bardzo dużą pojemność cieplną przy jednocześnie małym przewodnictwie cieplnym, powyższe temperatury są odczuwane jako wyższe, a ciało jest ogrzewane głęboko i równomiernie) borowinie wymieszanej z wodą. Mogą dotyczyć całego ciała, od pasa w dół lub tylko nasiadówek, zależnie od stanu zdrowia pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem jego krążenia.

Z kolei okłady borowinowe można stosować nawet samemu w domu, podobnie jak plastry borowinowe, jedne i drugie nakładane są zgodnie z instrukcją na bolące miejsca. Do domowego użytku jest maść borowinowa, skutecznie przyspieszająca gojenie.

W ośrodkach SPA poza kąpielami borowinowymi oferowane są na przykład maseczki borowinowe na twarz lub włosy, a także masaże borowinowe. Popularność zdobywa też body wrapping, czyli nałożenie borowiny na ciało, a następnie owinięcie specjalną folią, pobudzające pracę układu krwionośnego i limfatycznego.

Lecznicze borowiny
Shutterstock

Borowina – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania borowiny to: ciąża, żylaki, stany pozawałowe, choroby nowotworowe, choroba wieńcowa. problemy z ciśnieniem tętniczym, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, ostre stany zapalne, nadczynność tarczycy, krwawienia z dróg rodnych oraz niewydolność oddechowa; przeciwwskazaniem może też być zbyt młody wiek, zabiegi borowinowe nie są przeznaczone dla najmłodszych.

Przed zabiegami należy odpowiednio się nawodnić, ponieważ efekt termiczny zwiększa pocenie się, co grozi odwodnieniem, zaś po samym zabiegu wskazane jest 30-60 minut odpoczynku, ponieważ dość mocno obciąża on cały organizm.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.