Obchody i cisza nocna w sanatorium

Dodano: 7 września 2023

Temat obchodów budzi wiele emocji. Dla jednych to rutyna, dla innych oczywistość (kuracja to nie wczasy).

Obchody i cisza nocna w sanatorium

Kolejni twierdzą, że niektóre obchody to tak naprawdę kontrole kuracjuszy i ograniczanie ich wolności – dorośli ludzie muszą się meldować o 22 w pokoju i teoretycznie nie mogą go opuszczać, choć przecież latem jeszcze nawet o tej porze nie bywa całkiem ciemno…

Obchody w sanatorium – kiedy się odbywają?

Oczywiście w szpitalach uzdrowiskowych, a także w przypadku wyjazdów dzieci obowiązkowo odbywa się codzienny obchód lekarski, zazwyczaj rano, a często także wieczorny obchód pielęgniarski. W sanatoriach uzdrowiskowych czasem godziny podane są w regulaminie ośrodka, jeśli już się taki wpis pojawia – często figurują tylko godziny trwania ciszy nocnej – niemal zawsze jest zaznaczone, że obchód lekarski/pielęgniarski odbywa się o godzinie 22 (jest to egzekwowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia) i w tym czasie kuracjusz/pacjent musi być w swoim pokoju, zaś przebywanie poza nim w czasie obchodu jest zabronione. Podobnie po tej godzinie zakazane jest przebywanie na terenie ośrodka osób niezameldowanych. W wyjątkowych sytuacjach można opuścić po 22 ośrodek za zgodą dyżurującego lekarza/pielęgniarki.

Oczywiście w jednych ośrodkach egzekwuje się to rygorystycznie, w innych nieco mniej, zwłaszcza jeśli kuracjusze nie są problemowi. Na forach internetowych można przeczytać, że są sanatoria, w których obchody rzadko się pojawiają, ale dla odmiany nie można po 22 zamykać się w pokoju od środka. Bywają także dodatkowe interwencje/sprawdzania w przypadku zakłócania ciszy nocnej lub skarg innych kuracjuszy.

Obchody i cisza nocna w sanatorium
Shutterstock

Powyższe informacje dotyczą wyjazdów ze skierowania, na turnusach prywatnych nie ma ograniczeń godzinowych związanych z powrotami do ośrodka, obowiązuje jedynie cisza nocna.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.