Prostatektomia, a więc leczenie raka prostaty, zarówno radykalna otwarta, jak i laparoskopowa radykalna (coraz częściej przeprowadza się zabiegi z udziałem robota chirurgicznego, co zmniejsza ryzyko powikłań), kwalifikuje się do wyjazdu do sanatorium z wzięciem pod uwagę zastrzeżenia, że przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego jest czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, radioterapii lub chemioterapii. Ogólnie jednak z rehabilitacją taką należy się spieszyć – powinna się rozpocząć już po 4-10 tygodniach od operacji prostaty (wtedy blizny są już w miarę zagojone i pozwalają na ćwiczenia).
Standardowo praktykowany jest dwutygodniowy program rehabilitacyjny poprzedzony konsultacjami medycznymi, dietetycznymi i fizjoterapeutycznymi, które pomagają ustalić zabiegi i dietę pod indywidualnego pacjenta. Rehabilitacja należy do profilu urologicznego (a tym samym jest odpłatna, refundacja obejmuje jedynie diagnostykę, wizyty kontrolne i zakup materiałów wchłanialnych typu pieluchomajtki), obejmuje przyspieszenie gojenia się blizny, trening trzymania moczu (problemy z nietrzymaniem moczu dotyczą do 90% pacjentów), ćwiczenia przepony miednicy, ćwiczenia poprawiające pojemność pęcherza, ograniczanie oddawania moczu w nocy i wydłużanie przerw między wizytami w toalecie.
Pakiety z zabiegami i rehabilitacją po prostatektomii mają w swej ofercie także ośrodki medical & SPA (chociażby Villa Park w Ciechocinku, gdzie można wykupić pakiet 7-, 10- i 14-dniowy).
Sanatorium po operacji prostaty – przeciwwskazania
W wielu ośrodkach podana jest lista przeciwwskazań:
- implanty
- siatki chirurgiczne
- stan wymagający leczenia szpitalnego
- czynna choroba nowotworowa
- ostre stany zapalne
- choroby zakaźne
- niewydolność krążeniowo-oddechowa
- nadciśnienie tętnicze w III okresie
- brak samodzielności w wykonywaniu czynności dnia codziennego.
Jaki jest koszt 2 tygodniowy rechabilitacji po operacji prostaty