Sanatorium po operacji prostaty

Dodano: 27 czerwca 2023

Rak prostaty (inaczej rak stercza) to jeden z najpowszechniejszych nowotworów złośliwych dotykających mężczyzn, zwłaszcza tych po 60. roku życia. Długo może nie dawać objawów, więc często zdarza się, że pacjenci trafiają z nim do lekarza, gdy stan jest już poważny…

Sanatorium po operacji prostaty

Prostatektomia, a więc leczenie raka prostaty, zarówno radykalna otwarta, jak i laparoskopowa radykalna (coraz częściej przeprowadza się zabiegi z udziałem robota chirurgicznego, co zmniejsza ryzyko powikłań), kwalifikuje się do wyjazdu do sanatorium z wzięciem pod uwagę zastrzeżenia, że przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego jest czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, radioterapii lub chemioterapii. Ogólnie jednak z rehabilitacją taką należy się spieszyć – powinna się rozpocząć już po 4-10 tygodniach od operacji prostaty (wtedy blizny są już w miarę zagojone i pozwalają na ćwiczenia).

Standardowo praktykowany jest dwutygodniowy program rehabilitacyjny poprzedzony konsultacjami medycznymi, dietetycznymi i fizjoterapeutycznymi, które pomagają ustalić zabiegi i dietę pod indywidualnego pacjenta. Rehabilitacja należy do profilu urologicznego (a tym samym jest odpłatna, refundacja obejmuje jedynie diagnostykę, wizyty kontrolne i zakup materiałów wchłanialnych typu pieluchomajtki), obejmuje przyspieszenie gojenia się blizny, trening trzymania moczu (problemy z nietrzymaniem moczu dotyczą do 90% pacjentów), ćwiczenia przepony miednicy, ćwiczenia poprawiające pojemność pęcherza, ograniczanie oddawania moczu w nocy i wydłużanie przerw między wizytami w toalecie.

Pakiety z zabiegami i rehabilitacją po prostatektomii mają w swej ofercie także ośrodki medical & SPA (chociażby Villa Park w Ciechocinku, gdzie można wykupić pakiet 7-, 10- i 14-dniowy).

Sanatorium po operacji prostaty
Shutterstock

Sanatorium po operacji prostaty – przeciwwskazania

W wielu ośrodkach podana jest lista przeciwwskazań:

  • implanty
  • siatki chirurgiczne
  • stan wymagający leczenia szpitalnego
  • czynna choroba nowotworowa
  • ostre stany zapalne
  • choroby zakaźne
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa
  • nadciśnienie tętnicze w III okresie
  • brak samodzielności w wykonywaniu czynności dnia codziennego.
S Stanisław 26.12.2023
0,0

Jaki jest koszt 2 tygodniowy rechabilitacji po operacji prostaty

44
J Janusz 9.11.2023
0,0

Jaki jest koszt 2 tygodniowy rehabilitacji po usunięciu prostaty

37
A Aleksander 17.10.2023
0,0

Czy po operacji usunięcia gruczołu krokowego przeprowadzacie rehabilitację problem nie trzymania moczu ile kosztuje tygodniowy lub dwutygodniowy pobyt

42