Ile zabiegów jest gwarantowanych w czasie turnusu?

Dodano: 15 maja 2023

Kwestię ile zabiegów jest zagwarantowanych podczas wyjazdu do sanatorium, a w zasadzie dolną granicę ilości zabiegów, reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia; dyskutowane jest zwiększenie ilości minimalnej liczby zabiegów w ciągu dnia z 3 do 5. 

Ile zabiegów jest gwarantowanych w czasie turnusu?

Podczas turnusu leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej zabiegi są wykonywane przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty włącznie, w niedziele oraz święta ustawowe, jeśli na takie akurat trafi kuracjusz podczas turnusu, zabiegów nie ma. Na ile zabiegów możemy zatem liczyć?

Ile zabiegów dla dorosłych?

W przypadku uzdrowiskowego leczenia szpitalnego i sanatoryjnego dorosłych (trwa 21 dni) ma to być nie mniej niż 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio nie mniej niż trzy zabiegi fizykoterapeutyczne dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych oraz dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie.

Jeśli chodzi o świadczenia uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu lub sanatorium uzdrowiskowym (czas leczenia 28 dni), ma to być nie mniej niż 96 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio nie mniej niż cztery zabiegi fizykoterapeutyczne dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych oraz dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. Zabiegi zazwyczaj wykonywane są w dwóch cyklach dziennych – przed- i popołudniowych przez 5 dni w tygodniu oraz w soboty w cyklu przedpołudniowym. W ambulatoryjnym leczeniu uzdrowiskowym zarówno dzieci, jak i dorosłych przysługują nie mniej niż 54 zabiegi na turnus.

Dziecko w sanatorium – ile zabiegów?

Leczenie dzieci w szpitalu uzdrowiskowym trwa 27 dni – obejmuje nie mniej niż 60 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio nie mniej niż trzy zabiegi fizykoterapeutyczne dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych oraz dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie, wykonywane przez 6 dni w tygodniu. Z kolei leczenie dzieci w sanatorium uzdrowiskowym trwa, podobnie jak w przypadku dorosłych, 21 dni i zawiera pakiet nie mniej niż 54 zabiegów (6 dni w tygodniu).

Ile zabiegów jest gwarantowanych w czasie turnusu?
Shutterstock

Wyjazd z ZUS – inne przepisy

Przepisy różnią się jeśli chodzi o ZUS, tutaj w ramach rehabilitacji, która trwa 24 dni, ale może być skrócona lub przedłużona na wniosek ordynatora ośrodka, odbywa się 5-6 zabiegów dziennie (wyjątkiem sobota, gdy mają odbyć się nie mniej niż 3 zabiegi); określona jest też ilość zabiegów z kinezyterapii.

Wyjazd pełnopłatny – pakiet zabiegów

Jeśli chodzi o wyjazdy pełnopłatne, o ich długości decydujemy sami, najczęściej do wyboru są następujące opcje: 7, 14 lub 21 dni. Ilość zabiegów określona jest zazwyczaj w pakiecie, na który się decydujemy, standardowe wahają się między 15 a 25 zabiegów w czasie turnusu; oczywiście zawsze można – i to dotyczy również wyjazdów z NFZ – dokupić sobie już pełnopłatne dodatkowe zabiegi, których w ogólnej ofercie nie ma.

R Rudolf 18.07.2023
0,0

Czy picie wody mineralnej jest zabiegiem

1