Balneoterapia („balneum” to „łaźnia/kąpiel”) znana jest od czasów starożytnych, korzystał z niej Hipokrates, a wielką popularnością cieszyła się w starożytnym Rzymie. Ma bardzo szerokie spektrum zastosowań, leczy się nią między innymi przewlekłe choroby stawów, kręgosłupa, cukrzycę, choroby krążenia i układu pokarmowego, nerki, drogi moczowe, nerwice, schorzenia ginekologiczne, dermatologiczne, układu oddechowego.
Balneoterapia – zabiegi
Najpopularniejszymi zabiegami z zakresu balneoterapii są wszelkie kąpiele lecznicze solankowe i siarczkowe oraz kąpiele i okłady borowinowe.
Prawie nigdy balneoterapia nie ogranicza się tylko do jednej metody leczniczej, zazwyczaj są one łączone, ponieważ uzupełniają się i wzajemnie potęgują swe działanie. Do najczęściej stosowanych zalicza się hydroterapię (wodolecznictwo z użyciem wód o różnych temperaturach i pod różnym ciśnieniem), krenoterapię (picie wód mineralnych), irygacje oraz aerozoloterapię (inhalacja lub wdychanie gazów podczas kąpieli – brzmi może skomplikowanie, ale chodzi chociażby o wdychanie aerozoli z nadmorskiego powietrza, przy tężniach, podczas zabiegów w basenach solankowych, w kopalni soli itp.). Całość wspierana jest klimatoterapią i aktywnością ruchową.
Przeciwwskazania do balneoterapii
Przeciwwskazań pozornie jest dużo, ale różne dotyczą różnych typów zabiegów. Zaliczane się do nich: choroby zakaźne i pasożytnicze, ciąża i okres karmienia, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze III stopnia, niektóre choroby niedokrwienne serca, nowotwory, padaczka, uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych, skazy krwotoczne, niewydolność wątroby, nietrzymanie moczu, choroby psychiczne w zaawansowanym stadium.
Balneoterapia – gdzie można skorzystać?
W Polsce zabiegi balneoterapeutyczne stosowane są we wszystkich uzdrowiskach.