Przyjrzyjmy się zatem, jakie SPA możemy odwiedzić i co oferują poszczególne ich rodzaje.
Day SPA
Mamy na przykład Day SPA (zwane potocznie miejskim SPA) – w takim ośrodku nie znajdziemy noclegu, jest przystosowane wyłącznie do wizyt, trwających najczęściej kilka godzin, polegających na holistycznie pojętej odnowie biologicznej. Na terenie Day SPA zazwyczaj są różne salony kosmetyczne, ale też obiekty sportowe i sportowo-rekreacyjne, sauny, jacuzzi itp. Zazwyczaj są to ośrodki funkcjonujące w dużych i średnich miastach.
Wellness & SPA i Holistic SPA
Popularne są Wellness & SPA. Wellness pochodzi ze zbitki dwóch słów: well-being (dobre samopoczucie) oraz fitness. W ośrodkach takich oferowane są typowe dla SPA masaże, zabiegi upiększające i relaksacyjne, ale poszerzone o zabiegi dbające o równowagę ciała i ducha, a osiągane przez ćwiczenia fitness, jogę, taniec. Do tego zazwyczaj znajdziemy baseny, łaźnie. To ośrodki przystosowane do zapewnienia gościom noclegów i wyżywienia, najczęściej są to odpowiednio dobrane zdrowe diety. Bardzo płynna granica jest między nimi a tak zwanymi Holistic SPA, w których najczęściej dominuje wpływ filozofii Dalekiego Wschodu, a więc dążenie do równowagi ciała, ducha i umysłu; zazwyczaj są świetnie wkomponowane w naturalne plenery i otoczone pięknymi widokami.
Resort SPA
Czymś więcej jest Resort SPA. Znajdziemy w nich wiele typowych zabiegów SPA (zazwyczaj lista jest poszerzona w porównaniu z na przykład Day SPA), ale też innych zajęć rekreacyjno-hobbistycznych. Ośrodki tego typu to w zasadzie hotele oferujące usługi SPA i dodatkowe atrakcje dla całej rodziny: może być przykładowo Resort SPA o profilu golfowym, z jazdą konną, basenami, kortami lub też kilkoma z tych elementów razem. Najczęściej jest również rozbudowana sekcja atrakcji dla najmłodszych i dostępna usługa opieki animatora.
Destination SPA
Destination SPA to coś w rodzaju bardziej ortodoksyjnego ośrodka, którego oferta skierowana jest do osób przestrzegających zasad zdrowego trybu życia. Oprócz zabiegów typowych dla SPA w ofercie są więc turnusy odchudzające, oczyszczające organizm, pomagające rzucić jakiś nałóg, zgłębiające techniki medytacji, pomagające dojść do siebie po porodzie itp. Destination SPA oferują najczęściej pobyty trwające tydzień lub dłużej.
Medical SPA
Medical SPA to dla odmiany połączenie ośrodka SPA z kliniką medyczną. W ofercie są więc zabiegi rehabilitacyjne, dermatologiczne, związane z chirurgią plastyczną czy dentystyką. W Medical SPA pracują wykwalifikowani lekarze, terapeuci, pielęgniarki, na pierwszym miejscu jest bowiem zdrowie/leczenie. Wizyty mogą być krótkie lub dłuższe, można na przykład znaleźć oferty, gdzie w ciągu kilku dni kompleksowo lekarze zadbają o nasze zęby, a w przerwach między zabiegami możemy dajmy na to odwiedzać strefę SPA.
Business SPA
Stosunkowo najnowszym typem SPA jest Business SPA. Nie chodzi tu o SPA dla biznesmenów, ociekające luksusem (choć to bardzo komfortowe obiekty). Mowa o ośrodkach, w których oprócz zaplecza SPA są też warunki do prowadzenia konferencji, szkoleń, spotkań integracyjnych. Tak więc na przykład od rana do południa słuchanie wykładu, a potem korzystanie z atrakcji rekreacyjnych czy kosmetycznych. A wspomniane luksusowe przybytki? Owszem, takie też są – to Kluby SPA, dostępne tylko dla posiadaczy odpowiednich kart.