Metoda Cyriaxa – medycyna ortopedyczna

Dodano: 24 lipca 2023

James Henry Cyriax nazywany jest ojcem medycyny ortopedycznej. Ten żyjący w XX wieku brytyjski lekarz ma ogromny wpływ na obecny stan medycyny sportowej oraz fizykoterapii, w tych bowiem obszarach najczęściej się poruszał.

Metoda Cyriaxa – medycyna ortopedyczna

Jego wieloletnie badania zaowocowały opisaniem prostego, ale skutecznego zestawu badań dla każdego stawu, a także innowacyjnym wówczas systemem leczenia tkanek miękkich wokół stawów, nazywanym od nazwiska twórcy metodą Cyriaxa.

Na czym polega metoda Cyriaxa?

Medycyna ortopedyczna według J.H. Cyriaxa, zwana również metodą Cyriaxa, jest stosowana do dziś, jako niezwykle efektywny system diagnostyczno-terapeutyczny dla pacjentów cierpiących na schorzenia narządów ruchu. Na tle wielu późniejszych metod wyróżnia się prostotą – minimalnym nakładem zdobywa się maksymalnie wiele informacji na temat stanu zdrowia. Wywiad lekarski i badanie wskazują na konkretne symptomy i objawy, a te są interpretowane i skatalogowane w formie „wzorców klinicznych”, czyli szczególnych zachowań zaburzeń lub grup zaburzeń – mowa także o dysfunkcjach niewykrywalnych metodą radiologiczną.

Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne ekonomicznie leczenie zachowawcze, prowadzone we współpracy z lekarzem i fizjoterapeutą. Zalicza się do nich masaż poprzeczny, manipulacje stawowe, trakcje, a także tak zwane blokady (czyli wstrzyknięcia dostawowe i zewnątrzoponowe). Terapia jest prowadzona indywidualnie, bierze się pod uwagę wiek pacjenta, jego osobowość i styl życia (nawyki ruchowe chorego, ale i samopoczucie), a także lokalizację uszkodzenia.

Metoda Cyriaxa
Shutterstock

Metoda Cyriaxa – dla kogo?

Metoda ta najczęściej stosowana jest w przypadku zaburzeń ortopedycznych. Przynosi jednak rezultaty również w leczeniu osób po przebytym udarze mózgu oraz u pacjentów z innymi chorobami neurologicznymi, ogólnie u wszystkich, którzy odczuwają ból o różnym podłożu.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.