Kwas migdałowy i peeling migdałowy

Dodano: 31 października 2023

Peeling migdałowy to rodzaj peelingu chemicznego, do wykonania którego  używa się kwas migdałowy (rodzaj kwasu AHA, alfa-hydroksykwasu, zwanego też kwasem owocowym), występujący w naturze w gorzkich migdałach, pestkach moreli czy wiśni.

Kwas migdałowy i peeling migdałowy

Kwas migdałowy zainteresował dermatologów już jakiś czas temu, bowiem oprócz tego, że ma działanie przeciwbakteryjne, posiada także aktywność złuszczającą i właściwości rozjaśniające. W kosmetyce to połączenie niemal idealne, na dodatek cząstki tego kwasu są dość duże, wolno przenikają do skóry, a to pozwala kontrolować zabiegi i uniknąć wystąpienia podrażnień.

Kolejne zalety kwasu migdałowego to: brak reakcji ze słońcem, można go więc stosować także latem, jak również bardzo niskie ryzyko pojawienia się przebarwień po samym zabiegu. Nie wywołuje pieczenia skóry, bólu, efektów ubocznych i ogólnie można go określić jako delikatny. Po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, ale w niewielkim stopniu, co trwa do 4 dni, przy okazji kwas reguluje pracę gruczołów łojowych, co jest bardzo korzystne dla osób z cerą tłustą. W zasadzie już po pierwszym zabiegu skóra staje się jednolita kolorystycznie, gładsza i „rozświetlona”, najczęściej jednak zaleca się serię zabiegów.

Peeling migdałowy

Zastosowanie na skórę stężonego kwasu migdałowego, a więc właściwy peeling, nie następuje od razu. Poprzedza go prepeeling, czyli nałożenie na skórę mało stężonego kwasu, który jest osuszany, a nie zmywany (prepeeling i peeling właściwy odbywają się w gabinecie kosmetycznym), zwyczajowo także przygotowuje się skórę do zabiegu, stosując mniej więcej przez tydzień, dwa tygodnie środki z niskim jego stężeniem, na przykład kremy na noc. Po zabiegu na twarz nakłada się maseczki łagodzące i krem multiwitaminowy.

Kwas migdałowy i peeling migdałowy
Shutterstock

Dla kogo kwas migdałowy?

Wskazaniami do tego typu zabiegów są: trądzik, przebarwienia pigmentacyjne, płytkie zmarszczki i blizny (stymuluje produkcję kolagenu i elastyny), uszkodzenia skóry spowodowane działaniem promieni słonecznych, ogólnie tak zwana cera problematyczna. Może także służyć do łagodzenia podrażnień po zabiegach laserowych.

Jako przeciwwskazania wymieniane są najczęściej: ciąża, nadwrażliwość na kwasy AHA i PHA, alergia na migdały, opryszczka, stany zapalne skóry, chemioterapia i elektrolizy.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.