Rytuały SPA – czym są, rodzaje

Dodano: 20 lipca 2023

Rytuały pojawiły się w rodzimych SPA dopiero przed kilku laty. Nazwa „rytuał” brzmi ekskluzywnie, wskazuje na szlachetne pochodzenie, odpowiednią otoczkę danego zabiegu (inna sprawa, że słowo to jest nieco nadużywane, czasem zwykły zabieg jest sprzedawany pod taką nazwą…).

Rytuały SPA – czym są, rodzaje

Rytuały spa takie jak bambusowy, czekoladowy, herbaciany, magia młodości czy rytuał magia dla ciała zapowiadają coś kuszącego, a przy okazji tajemniczego. Bywa że sam zabieg jest prosty, ale ładnie „opakowany”: dzięki stworzeniu odpowiedniego klimatu, relaksującej muzyce, towarzyszącym zapachom masaż czy peeling staje się bardziej relaksujący, odprężający. Zabiegi takie, najczęściej masaże, wykonywane są według ustalonych reguł, często kilkustopniowe, nastawione na efekt, ale i doznania wizualne, zapachowe.

Często to połączenie w jeden kilku różnych zabiegów, których celem jest usprawnienie lub upiększenie całego ciała – przykładowo najpierw wykonywany jest peeling, potem masaż, a w trakcie dochodzą elementy aromaterapii, użycie odpowiednich kosmetyków itd. I tak skóra zostaje nawilżona, wygładzona, odżywiona przy pomocy bodźców fizykalnych, ale przy okazji zwraca się uwagę na odprężenie klienta przez bodźce związane z innym zmysłami.

Rytuały SPA
Shutterstock

Rytuały SPA – czym są, ile trwają

Rytuał można by więc nazwać bardziej ogólnym, holistycznie potraktowanym zabiegiem upiększająco-wyciszającym. Standardowo jest też dość długi, trwa dwie, ale i niekiedy 3-4 godziny. W niektórych przypadkach – rytuał Czterech Żywiołów – klient sam wybiera dany „żywioł” i przypisane mu zabiegi (na przykład z ogniem związany jest masaż gorącymi kamieniami, świece zapachowe plus masaż tajski), może zdecydować się też na wszystkie opcje, a wtedy spędzi w gabinecie… ponad 6 godzin!

Oferty rytuałów SPA

SPA prześcigają się w wymyślaniu nowych rytuałów, nadają im fantazyjne nieraz nazwy, coraz częściej przygotowują też niespodzianki dla klientów, a to poczęstunek, a to podarunek związany z pielęgnacją ciała do wykorzystania w warunkach domowych. Rytuały stały się zresztą same w sobie świetnym prezentem dla osób obu płci, a znajdziemy i takie skierowane dla wąskiej grupki klientów, na przykład specjalnie dla kobiet w ciąży. Nie są tanie, średnio kilkaset złotych, a bywają przekraczające cenę tysiąca złotych, ale z pewnością są czymś, co zapadnie na długo w pamięć.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.