Przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego dotyczą pacjentów z czynną chorobą nowotworową we wszystkich jej postaciach. Ponadto dotyczą także osób w stanie po operacji lub leczeniu zachowawczym nowotworów nerki, czerniaka, białaczki, ziarnicy złośliwej oraz chłoniaka – mowa tu o granicy czasowej przed upływem 5 lat od zakończenia leczenia. W innych typach nowotworów do leczenia uzdrowiskowego nie kwalifikują się pacjenci, którzy są po leczeniu onkologicznym (operacyjnym, radioterapii, chemioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego) zakończonym przed upływem roku.
Sanatorium po leczeniu onkologicznym – skierowanie
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w przypadku chorych onkologicznie wystawia lekarz onkolog prowadzący pacjenta, po zakończeniu leczenia nowotworowego, uwzględniając czas wystawienia skierowania od rodzaju i typu nowotworu. Możliwe jest skierowanie do każdej z miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, tak naprawdę bowiem chorobę nowotworową traktuje się jako współistniejącą, a leczenie uzdrowiskowe obejmuje choroby przewlekłe przynależne do konkretnego profilu leczniczego; kobieta po usunięciu piersi trafi na ogólny profil chorób kobiecych, a osoba po przebytym raku, ale z problemami z sercem, na profil kardiologiczny.
Trzeba przyznać, że jest wiele krajów, które nie stawiają tak twardych warunków pacjentom onkologicznym, z wyjątkiem oczywiście ostrej fazy choroby – o tym, czy wysłać takiego pacjenta i kiedy, decyduje jego onkolog indywidualnie, biorąc pod uwagę, że na pewno ma słabszą odporność, może mieć depresję itp., a więc pobyt w uzdrowisku może mu wyjść na dobre.