Kiedy do sanatorium po leczeniu onkologicznym?

Dodano: 22 czerwca 2023

Choroba nowotworowa jest najpowszechniejszym przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Czy zatem możliwe jest uzyskanie skierowania przez pacjenta po leczeniu onkologicznym?

Kiedy do sanatorium po leczeniu onkologicznym?

Przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego dotyczą pacjentów z czynną chorobą nowotworową we wszystkich jej postaciach. Ponadto dotyczą także osób w stanie po operacji lub leczeniu zachowawczym nowotworów nerki, czerniaka, białaczki, ziarnicy złośliwej oraz chłoniaka – mowa tu o granicy czasowej przed upływem 5 lat od zakończenia leczenia. W innych typach nowotworów do leczenia uzdrowiskowego nie kwalifikują się pacjenci, którzy są po leczeniu onkologicznym (operacyjnym, radioterapii, chemioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego) zakończonym przed upływem roku.

Sanatorium po leczeniu onkologicznym – skierowanie

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w przypadku chorych onkologicznie wystawia lekarz onkolog prowadzący pacjenta, po zakończeniu leczenia nowotworowego, uwzględniając czas wystawienia skierowania od rodzaju i typu nowotworu. Możliwe jest skierowanie do każdej z miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, tak naprawdę bowiem chorobę nowotworową traktuje się jako współistniejącą, a leczenie uzdrowiskowe obejmuje choroby przewlekłe przynależne do konkretnego profilu leczniczego; kobieta po usunięciu piersi trafi na ogólny profil chorób kobiecych, a osoba po przebytym raku, ale z problemami z sercem, na profil kardiologiczny.

Kiedy do sanatorium po leczeniu onkologicznym
Shutterstock

Trzeba przyznać, że jest wiele krajów, które nie stawiają tak twardych warunków pacjentom onkologicznym, z wyjątkiem oczywiście ostrej fazy choroby – o tym, czy wysłać takiego pacjenta i kiedy, decyduje jego onkolog indywidualnie, biorąc pod uwagę, że na pewno ma słabszą odporność, może mieć depresję itp., a więc pobyt w uzdrowisku może mu wyjść na dobre.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.