Kawiarnie i bufet w sanatorium

Dodano: 16 stycznia 2024

Uzdrowiska nastawione są oczywiście na turystykę i przyjeżdżających kuracjuszy, restauracji, kawiarni i lokali gastronomicznych więc w nich nie brakuje. W niemal wszystkich ośrodkach sanatoryjnych znajdziemy jednak również ofertę gastronomiczno-rozrywkową dla kuracjuszy.

Kawiarnie i bufet w sanatorium

Kawiarnie w sanatorium

Kawiarnie w sanatoriach utrzymane są w różnym klimacie, część z nich to nowoczesność, część przywołuje wspomnienia z lat minionych, czasem jest wybór między więcej niż jedną ze znajdujących się na terenie kompleksu sanatoryjnego; w jednym ośrodku może być restauracja, kawiarnia i na przykład coś w rodzaju pubu, dajmy na to przy kręgielni, bo i takie atrakcje czasem się trafią (w Ustce, na terenie byłego szpitala przerabianego na sanatorium, działa już kawiarnia, przy której jest... ogród botaniczny o powierzchni 300 m2, z oczkiem wodnym, zraszaczami, nagłośnieniem z dźwiękami egzotycznej natury!). W wielu przypadkach to w kawiarniach organizowane są wieczorki taneczne, najczęściej z muzyką na żywo.

Sanatoryjne kawiarnie rywalizują dziś mocno o klienta, można znaleźć wśród nich takie, w których zatrudnieni są wykwalifikowani bariści, sprzedaje się robione na miejscu wyroby cukiernicze itp. Kawiarnie sanatoryjne zamykane są oczywiście zgodnie z regulaminem ośrodka przed godziną 22, także wtedy, gdy są w nich wieczorki taneczne. Obowiązuje w nich, jak i na terenie całych ośrodków – poza miejscami wyznaczonymi – zakaz palenia.

Kawiarnie i bufet w sanatorium
Shutterstock

Bufet komercyjny w sanatorium

W ośrodkach sanatoryjnych znajdziemy także restauracje, serwujące między innymi tak zwany bufet komercyjny. Za podawane tam dania kuracjusze muszą wnosić, niezależnie, czy skierował ich ZUS, KRUS czy NFZ, pełne opłaty widniejące w cenniku. Znajdziemy także oferty, w których kuracjusz może wnieść dobową dopłatę za bufet komercyjny, czyli dostanie posiłki „wzbogacone” w stosunku do wersji standardowej, takie, jakie przysługują gościom komercyjnym (pamiętajmy jednak, że dieta sanatoryjna w niektórych profilach leczniczych ustalana jest przez dietetyków i „dojadanie” komercyjne może niweczyć zalecenia lekarzy...). Często potrawy podawane w takich restauracjach nawiązują do regionu, w którym znajduje się uzdrowisko, są wykonywane na miejscu i cieszą się powodzeniem nie tylko wśród kuracjuszy – niekiedy restauracje sanatoryjne sprzedają swoje potrawy także osobom spoza ośrodka, na przykład miejscowym.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.