Na wózku w sanatorium – warunki pobytu

Dodano: 12 września 2023

W wybranych ośrodkach organizowane są turnusy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku. Takie ośrodki mają w pokojach i w salach zabiegowych wszelkie potrzebne udogodnienia. 

Na wózku w sanatorium – warunki pobytu

Istnieje poza tym możliwość skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w zakresie lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej i fizjoterapii ambulatoryjnej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym poruszających się na wózku.

Jeśli osoba na wózku jest samoobsługująca się i porusza się sama, może jechać na każdy rodzaj turnusu. Według NFZ samoobsługa to „samodzielne wykonywanie takich czynności jak: mycie, ubieranie się, spożywanie posiłków, możliwość samodzielnego korzystania z zabiegów". Przy spełnianiu tych warunków nie jest niezbędny opiekun (ocena stanu zdrowia należy do lekarza wystawiającego skierowanie).

Osoba taka musi jednak – a przynajmniej powinna – fakt swej niepełnosprawności zgłosić wcześniej w sekretariacie lub recepcji: wówczas dostanie pokój z udogodnieniami lub też w wybranym dla niej pokoju zostaną wprowadzone takie udogodnienia. Najczęściej bowiem pokoje przystosowane dla osób na wózkach stanowią znikomy procent wszelkich dostępnych miejsc, nawet w sytuacji, gdy cały ośrodek jest przystosowany do ich przyjmowania (poza specjalistycznymi turnusami tacy kuracjusze są jednak rzadkością). A przyjazność niepełnosprawnym reklamuje coraz więcej ośrodków, zakładając specjalne windy, platformy w budynkach, podjazdy i inne udogodnienia w alejkach dookoła ośrodka.

Na wózku w sanatorium
Shutterstock

Warto wiedzieć, że powszechnie działają wypożyczalnie, w których wózek inwalidzki na wyjazd mogą wypożyczyć osoby, które potrzebują go tymczasowo, w samych sanatoriach może z tym być czasem problem.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.