Istnieje poza tym możliwość skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w zakresie lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej i fizjoterapii ambulatoryjnej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym poruszających się na wózku.
Jeśli osoba na wózku jest samoobsługująca się i porusza się sama, może jechać na każdy rodzaj turnusu. Według NFZ samoobsługa to „samodzielne wykonywanie takich czynności jak: mycie, ubieranie się, spożywanie posiłków, możliwość samodzielnego korzystania z zabiegów". Przy spełnianiu tych warunków nie jest niezbędny opiekun (ocena stanu zdrowia należy do lekarza wystawiającego skierowanie).
Osoba taka musi jednak – a przynajmniej powinna – fakt swej niepełnosprawności zgłosić wcześniej w sekretariacie lub recepcji: wówczas dostanie pokój z udogodnieniami lub też w wybranym dla niej pokoju zostaną wprowadzone takie udogodnienia. Najczęściej bowiem pokoje przystosowane dla osób na wózkach stanowią znikomy procent wszelkich dostępnych miejsc, nawet w sytuacji, gdy cały ośrodek jest przystosowany do ich przyjmowania (poza specjalistycznymi turnusami tacy kuracjusze są jednak rzadkością). A przyjazność niepełnosprawnym reklamuje coraz więcej ośrodków, zakładając specjalne windy, platformy w budynkach, podjazdy i inne udogodnienia w alejkach dookoła ośrodka.
Warto wiedzieć, że powszechnie działają wypożyczalnie, w których wózek inwalidzki na wyjazd mogą wypożyczyć osoby, które potrzebują go tymczasowo, w samych sanatoriach może z tym być czasem problem.