Wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą

Dodano: 24 stycznia 2023

Wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą, zwane także wczasami zdrowotnymi lub kuracyjnymi, coraz bardziej zyskują na popularności. Na czym polega ich specyfika?

Wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą

Wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą – specyfika

Wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą są w ostatnim czasie szybko rozwijająca się formą organizowania sobie pobytu przez ludzi w różnym wieku – często chodzi tutaj również o osoby młode i rodziny z dziećmi. Poszczególne sanatoria oferują różne pakiety promocyjne – można więc wykupić pakiety lecznicze, pakiety zabiegów lub zwyczajne pakiety bezzabiegowe. W każdym z typu pakietów ceny są kilka, kilkanaście procent niższe niż w przypadku indywidualnego wykupienia zabiegów lub konsultacji medycznej z rehabilitacją. Ogólnie uważa się, że popularność wczasów zdrowotnych wynika z trendu na zdrowy tryb życia, ludzie chcą łączyć wypoczynek z dbaniem o siebie (stąd też w wielu ośrodkach doszły oferty typu SPA lub też medical SPA).

Niebagatelne znaczenie ma też to, że taki wyjazd ma i inne plusy – nie musimy czekać w kolejkach do sanatorium na NFZ, sami wybieramy miejsce i czas wyjazdu (choć być może w najbliższej przyszłości pacjent dostanie już możliwość takich wyborów, na pewno jednak nie będzie to wcześniej niż w 2024 roku), sami organizujemy sobie w dużej mierze pobyt i dobieramy ofertę „pod siebie”. Pojawiają się ośrodki liczące na przyciągnięcie rodzin z dziećmi, dysponujące dobrą bazą zabiegową, ale i udogodnieniami dla najmłodszych – mogą to być place zabaw, animacje, wycieczki z ofertą skierowaną dla dzieci.

Minusem są oczywiście większe koszty, choć wyjazd wypoczynkowy z kuracją leczniczą nie musi być droższy od standardowych wczasów, a przecież dochodzą walory lecznicze. Już sam pobyt w wielu miejscowościach uzdrowiskowych można potraktować jako profilaktykę przed różnymi chorobami cywilizacyjnymi (z drugiej strony warto śledzić pewne ciemne strony takich miejscowości – kilka z nich walczy w pewnych okresach z potężnym smogiem, w którym stężenie pyłów o kilkaset procent przekracza dopuszczalne normy...). Uważa się, że optymalny okres wyjazdu wypoczynkowego z kuracją leczniczą to dwa tygodnie.

Wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą
Shutterstock

Medical SPA – czym jest?

Czym są wspomniane ośrodki medical SPA, zwane także med SPA lub medi SPA? Czym różnią się od zwykłych SPA & Wellness? Najważniejszą różnicą jest posiadanie przez nich profesjonalnego zaplecza fizjoterapeutycznego – zwykła strefa SPA & Wellness także się w nich poza tym oczywiście znajduje. Istnieje więc w nich możliwość konsultacji medycznej i korzystania z profesjonalnego sprzętu medycznego pod okiem przeszkolonej obsługi, a zakres zabiegów jest zawsze dobierany indywidualnie pod kątem zdrowia i potrzeb pacjenta. W ośrodkach, będących często rodzajem hotelów, przeprowadzane są zabiegi z zakresu laseroterapii, balneoterapii, hydroterapii, krioterapii, kinezyterapii, elektroterapii czy masaży leczniczych.

Generalnie ośrodki tego typu są nastawione jednak bardziej na profilaktykę niż leczenie konkretnych schorzeń i nie prowadzą leczenia ani rehabilitacji zalecanej przez lekarzy specjalistów wystawiających odpowiednie skierowania. Polecane są poza tym osobom przemęczonym, cierpiącym na lżejsze choroby przewlekłe, a także dochodzącym do siebie po urazach czy zabiegach. Wiele z nich znajdziemy w miejscowościach uzdrowiskowych (przodują tu Ciechocinek, Świeradów-Zdrój, Solec-Zdrój i Busko-Zdrój), ale nie jest to warunek – część z nich mieści się po prostu w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, a są i takie działające w dużych miastach. Nastawione są one na prywatnych klientów, zazwyczaj dysponujących większą ilością gotówki, nikt tutaj nie ukrywa, że w takich miejscach liczy się komfort, a nawet luksus.

Część medical SPA ma w ofercie inne dodatkowe pakiety, na przykład obejmujące usługi z zakresu stomatologii czy chirurgii plastycznej. Niektóre prowadzą oprócz tego terapie pocovidowe. Można też wybrać ofertę spoza Polski – wiele tego typu ośrodków jest na przykład nad Morzem Martwym; są biura podróży, które mają takie wyjazdy w swej ofercie.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.