MDT – Metoda McKenziego

Dodano: 30 sierpnia 2023

Metoda McKenziego znana jest również pod skrótem MDT, czyli Mechaniczna Diagnoza i Terapia. To chyba najbardziej obecnie popularny system diagnostyczno-terapeutyczny dotyczący schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego kręgosłupa i kończyn. 

MDT – Metoda McKenziego

Metoda McKenziego ma za zadanie nie tylko usunąć objawy dolegliwości, ale również przyczyny ich powstawania – bardzo duży nacisk kładzie się na profilaktykę, odpowiednie pozycje przyjmowane przy siedzeniu, staniu, podnoszeniu ciężarów, schylaniu się, podczas snu, a nawet podczas... kichania i kaszlu (niebezpieczne dla kręgosłupa jest na przykład kichanie ze skłonem/zamachem tułowia).

Na czym polega Metoda McKenziego?

Metodę tę, pod koniec lat 50. XX wieku, opracował nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie (nazwę MDT nadał jej w roku 1981), kładąc wielki nacisk na samodzielność pacjenta. Uznał, że idealnie byłoby, gdyby pacjent mógł codziennie sam wykonywać odpowiednie ćwiczenia, zachowując dużą intensywność rehabilitacji, ale bez wizyt u specjalisty. I rzeczywiście, dobierane przez fizjoterapeutów ćwiczenia są zazwyczaj proste i można je wykonywać w domowym zaciszu.

Fizjoterapeuta najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, potem następują badania, polegające głównie na przyjmowaniu różnych postaw i sprawdzaniu, jak dana postawa działa na kręgosłup, a w końcu zostaje „przepisany” zestaw ćwiczeń, do których wykonania nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Najczęściej są to przeprosty na stojąco i leżąco.

Ogólnie rodzaje schorzeń są klasyfikowane w obrębie trzech kategorii: zespół posturalny (wynika ze złej postawy w pracy, podczas siedzenia za biurkiem itp.), zespół dysfunkcyjny (mechaniczne deformacje uszkodzonych tkanek) oraz zespół strukturalny (przyjmowanie nieprawidłowej pozycji w wyniku utraty elastyczności i prawidłowej ruchomości kręgosłupa). Do tego dochodzą jeszcze poważne patologie kręgosłupa, ale te akurat nie zawsze kwalifikują się do zastosowania metody McKenziego. Jest ona szczególnie polecana przy przepuklinie jądra miażdżystego, ostrej dyskopatii szyjnej, lędźwiowej i piersiowej, rwie kulszowej i barkowej oraz przy wszelkich bólach o podłożu mechanicznym (uciski struktur nerwowych).

MDT – Metoda McKenziego
Shutterstock

MDT – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do zastosowania metody McKenziego jest całkiem sporo, należy też pamiętać o tym, że ćwiczenia zawsze są dobierane indywidualnie, „pod pacjenta” i naśladowanie kogoś, nawet jeśli mu pomogły, może skończyć się spotęgowaniem stanów chorobowych.

Do wspomnianych przeciwwskazań należą: gruźlica, nowotwór, ciąża, gorączka, długotrwałe zażywanie preparatów sterydowych, stany zapalne o ostrym przebiegu, świeże złamania, choroba Pageta, kręgozmyk 3–4 stopnia, zespół ogona końskiego, półpasiec, RZS, objawy ucisku rdzenia kręgowego, schorzenia osłabiające strukturę kości, choroby poważne upośledzające wydolność naczyń krwionośnych mózgu, choroba Marie-Strümplla-Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – ZZSK), wszystkie niemechaniczne podłoża bólu.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.