Mimo groźnie brzmiących nazw z igłą w roli głównej mezoterapia jest bezbolesna lub niemal bezbolesna (jeśli pojawia się dyskomfort, można zastosować środki znieczulające). Ogólnie to zabiegi powstrzymujące procesy starzenia się skóry i profilaktycznie im zapobiegające. Te pierwsze polecane są przez specjalistów od 35. roku życia, te drugie już paniom o dekadę młodszym.
Najważniejsze cele mezoterapii to: nadanie skórze sprężystości, wygładzenie jej, niwelowanie płytkich zmarszczek, spłycanie tych głębszych, wygładzanie blizn, walka z rozstępami i cellulitem, a także zachowywanie napiętego owalu twarzy. Rzadziej używa się jej do poprawiania kondycji włosów lub w celu zapobiegania ich wypadania. Efekty widoczne są po jednym zabiegu, choć zaleca się ich serie, a utrzymują się długo, niektóre nawet wiele miesięcy.
Największy rozgłos towarzyszy z pewnością zabiegowi o nazwie mezoskin (mesoskin). Poddają mu się hurtowo hollywoodzkie gwiazdy i znakomitości estrady. Pod tą nazwą kryje się mezoterapia osoczem (a więc odwirowaną krwią pacjenta), a jej celem jest natychmiastowe odżywienie skóry, redukcja zmarszczek i przebarwień.
Mezoterapia mikroigłowa i igłowa
Najpopularniejsza jest zdecydowanie mezoterapia mikroigłowa i mezoterapia igłowa. W obu model działania jest identyczny: skóra zostaje wystawiona na działanie maleńkich igiełek, które ją nakłuwają, dochodzi do serii kontrolowanych iniekcji. Nakłucie może być zrobione strzykawką lub za pomocą specjalnego urządzenia (w przypadku mikroigłowej to zestaw mikroigiełek lub rolka z igiełkami). Oczywiście samo nakłucie nic by nie dawało – za każdym razem wstrzykuje się małą porcję specjalnych preparatów o działaniu odżywiającym, rewitalizującym i nawilżającym (w składzie kwas hialuronowy, kolagen, witaminy, peptydy, koenzymy, w zależności od potrzeb). Po zabiegu skóra w miejscu iniekcji jest lekko rozmasowywana.
W mezoterapii mikroigłowej głębokość nakłuć waha się od 0,5 mm (urządzenia do takich można nabyć i stosować w domu) do 2.5 mm (w tym przypadku w grę wchodzi tylko specjalistyczny gabinet). Mezoterapię igłową powinni przeprowadzać lekarze medycyny estetycznej, dermatolodzy, kosmetolodzy pod nadzorem lekarskim.
W mezoterapii bezigłowej do iniekcji nie dochodzi, to bezinwazyjna metoda, w której wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości. Tutaj również do skóry są „transportowane” substancje nawilżające i odżywcze, co nosi nazwę elektroporacji. Trzeba w tym miejscu przyznać, że skuteczność mezoterapii bezigłowej jest niższa niż igłowej, gdyż nie ma szans na tak głębokie dostarczenie substancji komórkom, przewyższa jednak ona zdecydowanie podawanie powierzchniowe.
Przeciwwskazania do mezoterapii
Przeciwwskazaniem do wykonania mezoterapii są: alergia, ciąża, stany zapalne skóry, cukrzyca, opryszczka, choroby nowotworowe, skóra źle tolerująca iniekcje (cera naczynkowa), a także stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
Po zabiegu pojawić może się lekki obrzęk i siniaki, utrzymujące się maksymalnie do tygodnia (warto o tym pamiętać, gdy poddajemy się na przykład mezoterapii twarzy).