Kriolipoliza – czym jest, efekty

Dodano: 20 października 2023

Kriolipoliza to nowoczesna, nieinwazyjna metoda redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej, będąca alternatywą dla odsysania.

Kriolipoliza – czym jest, efekty

Tkanki tłuszczowe są wyjątkowo wrażliwe na zimno, a ich rozpad zwany jest właśnie lipolizą, zaś krio to zimny/lodowy – tak więc metoda ta wiąże się z „wymrażaniem” tłuszczu pod wpływem niskiej temperatury (w rzeczywistości nie tak niskiej, jak się wydaje, to zazwyczaj +3 stopnie, choć są zabiegi, w których temperatura spada do -14). Inne rodzaje tkanek są o wiele odporniejsze na zimno, zatem kriolipoliza nie niszczy skóry, mięśni czy nerwów, ograniczając swe działanie tylko do tak zwanych apidocytów. Te ostatnie po zamrożeniu obumierają i z czasem są usuwane z organizmu (nie mają możliwości regeneracji), co rzecz jasna przekłada się na zmniejszenie warstwy tłuszczu – takie usuwanie trwa do 2-3 miesięcy i dopiero po tym czasie widać wyraźne efekty, które utrzymują się około pół roku.

Kriolipoliza – na czym polega, efekty

Sam zabieg trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut. Po ocenie grubości tkanki i lekkim rozmasowaniu wybranego miejsca nakłada się na nie specjalną membranę, która chroni skórę przed zamarznięciem/odmrożeniami. Potem pozostaje już tylko poddać się działaniu urządzenia, które ustawia parametry automatycznie, zasysa skórę i ją chłodzi. Czasem wyszczególnia się kilka różnych rodzajów kriolipolizy: manualną, z sondą, z aplikatorami oraz odmiana ujędrniająca biust. Po zabiegu nie zaleca się brania kąpieli, korzystania z sauny czy z solarium, wykonywania peelingów chemicznych, opalania się, wskazana jest natomiast aktywność fizyczna i picie dużych ilości płynów.

Metoda ta jest najbardziej skuteczna i polecana przy miejscowym nadmiarze tłuszczu w rejonie talii, brzucha, ud i dolnych partii pleców. Zabieg jest bezbolesny, choć mogą po nim zostać przez kilka dni zasinienia, obrzęki i nadwrażliwość, dość prosty i nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami: można w czasie kuracji prowadzić normalne życie.

Kriolipoliza
Shutterstock

Przeciwwskazania do kriolipolizy

Do przeciwwskazań zaliczane są: cukrzyca, padaczka, rozrusznik serca, choroby krwi (krioglobulinemia, hipoproteinemia zimnych aglutynin), choroba Raynauda - napadowy skurcz naczyń krwionośnych podczas ekspozycji rąk i stóp na zimno, pokrzywka z zimna, ciąża i karmienie piersią, zaburzenia pracy nerek, zaburzenia pracy wątroby (to szczególnie ważne, wymrażanie komórek obciąża ten narząd), miejscowe zaburzenia krążenia, miejscowe stany zapalne, otwarte rany, choroby nowotworowe.

Nie można także jej stosować w miejscu, gdzie znajdują się tatuaże.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.