Sanatorium i rehabilitacja po udarze

Dodano: 27 czerwca 2023

Po udarze mózgu przysługują liczne świadczenia. Lekarz orzecznik ZUS może na przykład przyznać rentę (jeśli chory był ubezpieczony) lub zasiłek pielęgnacyjny na pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. 

Sanatorium i rehabilitacja po udarze

Może też zostać wystawione orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie pozwala osobom po udarze m. in. korzystać z ulg w środkach komunikacji, zwolnień od opłat za abonament radiowo-telewizyjny czy też z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Posiadaczom orzeczenia przysługuje również dodatkowy urlop wypoczynkowy w wysokości dziesięciu dni roboczych (oraz dodatkowe przerwy w pracy).

Rehabilitacja wczesna oraz wtórna

Po udarze prowadzone są ponadto dwa rodzaje rehabilitacji: wczesna (jest prowadzona bezpośrednio po udarze lub w ciągu roku od zachorowania i może trwać w oddziale rehabilitacyjnym do 9 a nawet do 16 tygodni w roku) oraz wtórna (prowadzona w kolejnych latach, po udarze i trwa od 3 do 6 tygodni w roku). Wczesna rehabilitacja po udarze mózgu prowadzona jest początkowo w oddziale neurologicznym i kontynuowana w oddziale rehabilitacyjnym lub w przychodniach rehabilitacyjnych. Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne wystawia lekarz oddziału: neurologicznego, neurochirurgicznego, urazowo-ortopedycznego. W wyjątkowych przypadkach skierowanie może wystawić lekarz poradni neurologicznej, a także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Rehabilitacja może być prowadzona w oddziałach szpitalnych, w ośrodku dziennym oraz w warunkach ambulatoryjnych (i domowych).

Zgodnie z zasadami Narodowego Funduszu Zdrowia, w zależności od stanu zdrowia pacjent może korzystać z rehabilitacji neurologicznej maksymalnie przez 6-16 tygodni w oddziale rehabilitacji neurologicznej z podpisaną umową z NFZ. O długości pobytu w oddziale rehabilitacji neurologicznej decyduje zespół terapeutyczny, oceniając chociażby stan zdrowia pacjenta, osiągane postępy oraz zaangażowanie w proces rehabilitacji. W ośrodku rehabilitacji dziennej z podpisaną umową z NFZ pacjentowi może zostać zrefundowanych maksymalnie 5 zabiegów dziennie przez 3-6 tygodni. Turnus rehabilitacyjny skierowany do osób po udarze mózgu składa się najczęściej z ćwiczeń indywidualnych z fizjoterapeutą (w tym gimnastyka przyłóżkowa, gimnastyka oddechowa), stymulacji eksterocepytwnej, dotykowej, wizualnej i werbalnej, stosowania bodźców proprioceptywnych, rozciągania, stymulacji stawów. Do tego tonoliza, rotor, terapia metodą PNF , aktywizacja mięśni niespastycznych, ćwiczenia siły mięśniowej i reedukacja chodu.

Sanatorium po udarze
Shutterstock

Gdzie do sanatorium po udarze?

Profil leczenia chorób układu nerwowego, a do nich zaliczane są udary i miniudary, znajdziemy w następujących ośrodkach w uzdrowiskach: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice, Goczałkowice-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krasnobród, Krynica-Zdrój, Latoszyn, Lądek-Zdrój, Muszyna, Polańczyk, Połczyn-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Solec-Zdrój, Sopot, Swoszowice, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Uniejów, Ustka, Ustroń, Wieniec-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Złockie (Muszyna).

Intensywna rehabilitacja w przypadku udarów jest niezwykle istotna (największe postępy osiąga się w ciągu pierwszych 6 miesięcy po udarze), dlatego też warto zainwestować i poszukać dodatkowo opcji pełnopłatnej, wiele ośrodków ma w swej ofercie pakiety poudarowe (faktem jest, że nie są najtańsze, zwłaszcza, że często obejmują na przykład 30 dni pobytu...).

D Dariusz 16.04.2024
0,0

Czy partnerce przysługuje rehabilitacja po udarze na NFZ

1