Sanatorium i rehabilitacja po udarze

Dodano: 27 czerwca 2023

Po udarze mózgu przysługują liczne świadczenia. Lekarz orzecznik ZUS może na przykład przyznać rentę (jeśli chory był ubezpieczony) lub zasiłek pielęgnacyjny na pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. 

Sanatorium i rehabilitacja po udarze

Może też zostać wystawione orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie pozwala osobom po udarze m. in. korzystać z ulg w środkach komunikacji, zwolnień od opłat za abonament radiowo-telewizyjny czy też z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Posiadaczom orzeczenia przysługuje również dodatkowy urlop wypoczynkowy w wysokości dziesięciu dni roboczych (oraz dodatkowe przerwy w pracy).

Rehabilitacja wczesna oraz wtórna

Po udarze prowadzone są ponadto dwa rodzaje rehabilitacji: wczesna (jest prowadzona bezpośrednio po udarze lub w ciągu roku od zachorowania i może trwać w oddziale rehabilitacyjnym do 9 a nawet do 16 tygodni w roku) oraz wtórna (prowadzona w kolejnych latach, po udarze i trwa od 3 do 6 tygodni w roku). Wczesna rehabilitacja po udarze mózgu prowadzona jest początkowo w oddziale neurologicznym i kontynuowana w oddziale rehabilitacyjnym lub w przychodniach rehabilitacyjnych. Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne wystawia lekarz oddziału: neurologicznego, neurochirurgicznego, urazowo-ortopedycznego. W wyjątkowych przypadkach skierowanie może wystawić lekarz poradni neurologicznej, a także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Rehabilitacja może być prowadzona w oddziałach szpitalnych, w ośrodku dziennym oraz w warunkach ambulatoryjnych (i domowych).

Zgodnie z zasadami Narodowego Funduszu Zdrowia, w zależności od stanu zdrowia pacjent może korzystać z rehabilitacji neurologicznej maksymalnie przez 6-16 tygodni w oddziale rehabilitacji neurologicznej z podpisaną umową z NFZ. O długości pobytu w oddziale rehabilitacji neurologicznej decyduje zespół terapeutyczny, oceniając chociażby stan zdrowia pacjenta, osiągane postępy oraz zaangażowanie w proces rehabilitacji. W ośrodku rehabilitacji dziennej z podpisaną umową z NFZ pacjentowi może zostać zrefundowanych maksymalnie 5 zabiegów dziennie przez 3-6 tygodni. Turnus rehabilitacyjny skierowany do osób po udarze mózgu składa się najczęściej z ćwiczeń indywidualnych z fizjoterapeutą (w tym gimnastyka przyłóżkowa, gimnastyka oddechowa), stymulacji eksterocepytwnej, dotykowej, wizualnej i werbalnej, stosowania bodźców proprioceptywnych, rozciągania, stymulacji stawów. Do tego tonoliza, rotor, terapia metodą PNF , aktywizacja mięśni niespastycznych, ćwiczenia siły mięśniowej i reedukacja chodu.

Sanatorium po udarze
Shutterstock

Gdzie do sanatorium po udarze?

Profil leczenia chorób układu nerwowego, a do nich zaliczane są udary i miniudary, znajdziemy w następujących ośrodkach w uzdrowiskach: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice, Goczałkowice-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krasnobród, Krynica-Zdrój, Latoszyn, Lądek-Zdrój, Muszyna, Polańczyk, Połczyn-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Solec-Zdrój, Sopot, Swoszowice, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Uniejów, Ustka, Ustroń, Wieniec-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Złockie (Muszyna).

Intensywna rehabilitacja w przypadku udarów jest niezwykle istotna (największe postępy osiąga się w ciągu pierwszych 6 miesięcy po udarze), dlatego też warto zainwestować i poszukać dodatkowo opcji pełnopłatnej, wiele ośrodków ma w swej ofercie pakiety poudarowe (faktem jest, że nie są najtańsze, zwłaszcza, że często obejmują na przykład 30 dni pobytu...).

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.