Odszkodowanie za pobyt w sanatorium

Dodano: 8 września 2023

Pobyt w sanatorium nie jest tożsamy z pobytem w szpitalu, stąd też inne są zasady wypłaty ewentualnych odszkodowań za pobyt (za pobyt w szpitalu dostajemy tak zwane szpitalne, o ile mamy je wykupione).

Odszkodowanie za pobyt w sanatorium

To, czy mamy szansę otrzymać odszkodowanie, zależy od formy naszej umowy z ubezpieczycielem, rodzaju wykupionej polisy – w niektórych sanatoria są uwzględnione, w innych, i tak jest najczęściej, tylko szpitale – w tej drugiej sytuacji, gdy przebywamy w szpitalu uzdrowiskowym, dobrze żeby na wypisie wpisano, że była to rehabilitacja, ale w szpitalu uzdrowiskowym (choć i tak decyzje są różne w zależności od firmy ubezpieczającej, bywa na przykład, że tylko pierwsza rehabilitacja na dane schorzenie jest uznawana, a kolejne nie, wszystko zależy od polisy).

Na wypłatę odszkodowania za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym, jeśli mamy wykupione standardowe ubezpieczenie, nie ma co liczyć.

Odszkodowanie za pobyt w sanatorium
Shutterstock

Odszkodowanie za pobyt w sanatorium – wymagane dokumenty

W przypadku, gdy rozpatrywane jest przyznanie odszkodowania za pobyt w sanatorium, gdyż firma ubezpieczająca ma takie polisy, najczęściej należy dostarczyć:

  • kopię dowodu osobistego lub paszportu ubezpieczonego;
  • kartę informacyjną z leczenia;
  • skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza i potwierdzone przez osobę upoważnioną przez NFZ, zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa;
  • dokumentację medyczną potwierdzającą pełny pobyt w sanatorium. Niekiedy potrzebne są jeszcze dodatkowe dokumenty, o które może nas poprosić ubezpieczyciel (dobrze skontaktować się z oddziałem wcześniej, by się o tym dowiedzieć, podobnie jak o tym, czy konieczne są oryginały, czy wystarczą kopie).

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.