Co zabrać ze sobą do sanatorium

Dodano: 22 grudnia 2022

Co zabrać – to pytanie często zadają sobie osoby wybierające się na pobyt sanatoryjny. Warto pamiętać o kilku kategoriach rzeczy, które mogą być nam potrzebne: podstawowych, związanych z leczeniem oraz na wyjątkowe okazje.

Co zabrać ze sobą do sanatorium

Podstawowe rzeczy

W tej grupie mieszczą się rzeczy, które pakujemy standardowo na każdy wyjazd. Zatem, co zabrać na pewno? Mowa o ubraniu odpowiednim do pory roku i naszej aktywności, a także o odpowiednim obuwiu – wiadomo, może się różnić w zależności od tego, czy pojedziemy nad morze czy w góry. Dobrze wcześniej zapoznać się z miejscowymi atrakcjami i ich dostępnością, i przygotować ubiór pod tym kątem. Najważniejsze, żeby czuć się w nim komfortowo.

Kompletując garderobę, zwłaszcza bieliznę, bierzmy pod uwagę, że w sanatoriach można mieć ograniczone możliwości zrobienia prania, dla pewności lepiej wziąć tyle kompletów, na ile dni jedziemy, ewentualnie też 1-2 dodatkowe. W niektórych ośrodkach działają pralnie z pralkami automatycznymi, w których za drobną opłatą można zrobić pranie, w innych pozostaje łazienka i drobne przepierki – płyn lub proszek musimy wtedy mieć własny.

Do grupy podstawowych rzeczy należą także kosmetyki higieny osobistej, karta płatnicza lub pieniądze – pamiętajmy przy okazji, że wszelkie konieczne opłaty związane z pobytem należy uiścić przed wyjazdem lub w dniu przyjazdu do sanatorium. To także niezbędne dokumenty: dowód osobisty, skierowanie potwierdzone przez NFZ, dokumentację medyczną, do tego orzeczenie o niepełnosprawności, gdy takie posiadamy (wówczas w dniu wyjazdu można poprosić o wystawienie imiennej faktury VAT za pobyt, dzięki niej można doliczyć ulgę rehabilitacyjną w zeznaniu rocznym).

Jedziemy się co prawda leczyć lub rehabilitować, ale nie zapominajmy o zabraniu zażywanych przez nas stale leków, ewentualnie recept, w ilości odpowiedniej do długości pobytu – w sanatorium mogą nie być dostępne, a ośrodki nie są zobligowane do ich zapewnienia kuracjuszom. Powinniśmy mieć okulary do czytania (jeśli takie nosimy), notatnik i długopis: w czasie zameldowania trzeba wypełnić dokumenty, poza tym przekazane zostaną ważne informacje dotyczące zasad, obowiązków, które dobrze jest zanotować.

Co zabrać ze sobą do sanatorium
Shutterstock

Rzeczy związane z leczeniem

Zazwyczaj na stronie sanatorium znajdziemy informacje, jakie zabiegi będą dostępne i co w związku z tym zabrać. Najczęściej są to strój kąpielowy oraz czepek, duży ręcznik (a najlepiej dwa, bowiem sanatoria mogą ich nie oferować), szlafrok, pantofle lub klapki, a czasem także strój sportowy, dres, wygodne podkoszulki. Po ośrodkach można chodzić w obuwiu sportowym, ważne jednak, by w tych samych butach nie wychodzić na zewnątrz.

W zależności od sytuacji epidemicznej trzeba pamiętać o maseczkach i żelu/płynie dezynfekującym. Należy także śledzić informacje na temat wymaganych szczepień lub testów – co prawda 28 marca 2022 roku na mocy uchwały Rady Ministrów zniesiono wymóg wykonania testu na COVID-19 (z testu zwalniało przyjęcie dwóch dawek szczepionki) jako konieczny warunek do rozpoczęcia leczenia, ale w razie gwałtownego zwiększenia się liczby zachorowań może to przecież ulec zmianie.

Rzeczy na wyjątkowe okazje

Te dotyczą zwłaszcza wyjazdów pełnopłatnych, które łączą wypoczynek z zabiegami leczniczymi – w takiej sytuacji może się przydać chociażby strój na plażę, buty do chodzenia po górach czy też strój wyjściowy (zresztą wieczorki taneczne są w każdych miejscach uzdrowiskowych, nie tylko w ośrodkach prywatnych, i jeśli ktoś ma chęć, lepsza sukienka czy koszula z marynarką może się przydać). Ten ostatni w przypadku turnusów okazjonalnych (święta, majówki), turnusów VIP czy z udziałem gwiazd i gości specjalnych jest wręcz konieczny.

Jeśli zamierzamy spędzić sporo czasu na wolnym powietrzu, a jedziemy w okresie letnim, dobrze jest pamiętać o środkach na komary czy kleszcze, a także o kremach z filtrem UV. W bagażu powinna się ponadto znaleźć apteczka z podstawowymi elementami (plastry, opatrunki, środki przeciwbólowe, na biegunkę, antyseptyki) i ładowarka do sprzętu elektronicznego, który zabieramy – telefonu, aparatu, laptopa.

Nie pakujmy się w ostatniej chwili, przed pakowaniem zróbmy listę rzeczy, które musimy zabrać. O ile zakup kosmetyków czy bielizny na miejscu pewnie będzie możliwy, to bez przyjmowanych na stałe leków czy odpowiednich dokumentów możemy mieć problemy...

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.