Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium z ZUS

Dodano: 12 stycznia 2024

Zrezygnować z wyjazdu do sanatorium z ZUS, podobnie jak w przypadku skierowania z NFZ, oczywiście można, jednak w przyszłości może to mieć dla rezygnującego przykre konsekwencje.

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium z ZUS

Gdy kuracjusz przebywa na zwolnieniu chorobowym, a lekarz orzecznik ZUS twierdzi, że pacjent powinien poddać się rehabilitacji, aby wrócić do sprawności fizycznej i przywrócić zdolność do pracy, rezygnacja może spowodować, że ZUS zakwestionuje zwolnienie chorobowe przedstawione przez chorego.

Jeśli w przyszłości taki chory będzie potrzebował leczenia sanatoryjnego, może spodziewać się wnikliwej kontroli zwolnienia i skierowania na turnus.

Rezygnacja z wyjazdu czy zmiana terminu?

O wiele lepiej, jeśli dany termin nam nie pasuje, powiadomić o tym ZUS (odpowiednio to dokumentując, na przykład ważnym przypadkiem losowym/rodzinnym, chorobą – przykładowo chory ma zawał, a miał leczyć się na urazy kończyn, wiadomo, że pierwszeństwo ma rehabilitacja związana z sercem) i liczyć na zmianę terminu wyjazdu, istnieje bowiem taka możliwość.

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium z ZUS
Shutterstock

Zmiana terminu – a także miejsca, gdyż i o to można wystąpić – musi zostać zaakceptowana i potwierdzona przez Głównego Lekarza Orzecznika.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.