Sanatorium na kręgosłup – gdzie, dla kogo?

Dodano: 18 stycznia 2023

Pacjentów skarżących się na problemy z kręgosłupem oraz stawami przybywa w szybkim tempie, za czym stoi przede wszystkim siedzący tryb życia i pracy. Z pomocą mogą przyjść sanatoria o profilu leczenia zwyrodnień kręgosłupa.

Sanatorium na kręgosłup – gdzie, dla kogo?

Sanatorium na kręgosłup – skierowanie na wyjazd

Załatwienie skierowania do sanatorium na kręgosłup na NFZ czy ZUS/KRUS nie różni się od skierowań na innego rodzaju schorzenia. Skierowanie na NFZ wystawia lekarz mający kontrakt z Funduszem (na przykład lekarz rodzinny), z kolei w przypadku ZUS/KRUS lekarz orzecznik z tych instytucji. Średni czas oczekiwania w kolejce to około 18-20 miesięcy w przypadku NFZ, do 3 miesięcy w przypadku ZUS/KRUS. Jest też jak najbardziej możliwość wyjazdu prywatnie, w formie pełnopłatnej, ale „od ręki”.

Sanatorium na kręgosłup – dla kogo jest wskazane

Lekarze specjaliści podają, że leczniczy pobyt w sanatorium przynosi poprawę w przypadku dyskopatii, osteoporozy, rwy kulszowej, wrodzonych wad układu kostno-stawowego, zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia stawów i zwyrodnienia stawów i kości. Może być także częścią rehabilitacji po zabiegach operacyjnych na kręgosłupie.

Czy każde sanatorium leczy problemy z kręgosłupem?

Nie każde z sanatoriów ma taką specjalizację. Zwyrodnienia kręgosłupa (i stawów) leczy się w między innymi w Busku-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Cieplicach Śląskich-Zdroju, Świeradowie-Zdroju, Ciechocinku, Nałęczowie, Sopocie, Kamieniu Pomorskim, Dąbkach, Ustroniu, Inowrocławiu.

Niektóre z sanatoriów organizujących turnusy prywatne mają w swej ofercie programy dedykowane, przygotowane specjalnie dla osób mających problemy z kręgosłupem (warto śledzić takie informacje na bieżąco, zdarzają się bowiem akcje promocyjne i ceny spadają o kilka, kilkanaście procent). Podobne pakiety mają w ofercie również hotele SPA w miejscach niebędących na liście uzdrowisk, oferujące komfortowe warunki i profesjonalną kadrę, ale jednak najczęściej łączące przyjemne z pożytecznym. Nie są one de facto placówką leczniczą oferującą chociażby badania i konsultacje ortopedyczne czy neurologiczne – to dobry wybór w celach profilaktycznych lub w przypadku niewielkich problemów zdrowotnych, w przypadku poważniejszych schorzeń lepiej zdecydować się na obiekty sanatoryjne.

Sanatorium na kręgosłup
Shutterstock

Sanatorium na kręgosłup – jakie zabiegi?

Każde z sanatoriów ma oczywiście własny pakiet zabiegów, ale część z nich pokrywa się. Do najpopularniejszych zaliczają się: użycie bioptronu (lampa imitująca lecznicze światło), elektrostymulacja, krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia, fonoforeza (leczenie z udziałem fal dźwiękowych), okłady borowinowe, jonoforeza i kąpiele solankowe. Do tego ćwiczenia w basenie i te z udziałem fizjoterapeuty.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.