Rezygnacja z sanatorium – uzasadnienie, konsekwencje

Dodano: 22 czerwca 2023

Wyjazd do sanatorium wydaje się – z racji długości kolejek – towarem deficytowym, ale instytucja tak zwanych zwrotów ma się bardzo dobrze. Po prostu całkiem sporo osób rezygnuje z wyjazdu.

Rezygnacja z sanatorium – uzasadnienie, konsekwencje

Czasem rezygnacja następuje z tak zwanych powodów wyższych i wtedy mówi się o rezygnacji uzasadnionej, czasem jednak z własnego wyboru (nie pasuje miejsce, termin, profil leczenia, partner nie może jechać w tym samym czasie itp.) i wówczas mowa o rezygnacji nieuzasadnionej.

Rezygnacja uzasadniona i nieuzasadniona – konsekwencje

W przypadku rezygnacji nieuzasadnionej sprawa jest prosta – kolejka przepada, trzeba czekać na kolejny wyjazd od nowa.

Jeśli rezygnacja jest uzasadniona, obowiązują zasady postępowania ubezpieczonego w przypadku rezygnacji z otrzymanego skierowania na leczenie uzdrowiskowe:

  • w przypadku rezygnacji przez ubezpieczonego z potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe należy je bezzwłocznie zwrócić do oddziału Funduszu;
  • każda rezygnacja z potwierdzonego skierowania powinna być pisemnie uzasadniona i udokumentowana;
  • zwrócone potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe Fundusz przekazuje do lekarza, który je wystawił;
  • za uzasadnione, potwierdzone odpowiednim dokumentem, przyjmuje się następujące sytuacje: wypadek losowy, choroba ubezpieczonego (potwierdzona przez lekarza).
Rezygnacja z sanatorium
Shutterstock

Wojewódzki oddział NFZ wyznaczy wówczas nowy termin realizacji, rozpatrując skierowania indywidualnie. Pacjent może też starać się o skrócenie już trwającego pobytu w sanatorium z powodu choroby lub przyczyn niezależnych (ciężka choroba, śmierć kogoś w rodzinie) lub o przesunięcie terminu wyjazdu z powodu choroby, wypadków losowych, wyjazdu za granicę, opieki nad kimś – wtedy NFZ może zdecydować o przesunięciu terminu, ale tylko o 1-2 turnusy.

M Marian 23.08.2023
0,0

zrezygnowaliśmy z żona z sanatorium z tego powodu iż tydzień przed wyjazdem rezerwowaliśmy pokój dwuosobowy i powiedziano nam w recepcji że już jesteśmy w studio .. cztery osoby jedna łazienka ..kosmetyki i ręczniki razem …?? ja mam częstomocz i nerwicę .. odwołanie do pani dyrektor nie pomogło bo już przydzielone lokum- niemoc w rozwiazywaniu takich problemów ludzkich …

14