Czy emeryt płaci za sanatorium?

Dodano: 16 stycznia 2023

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – emeryt, jak każda inna osoba, płaci za pobyt w sanatorium. Od czego zatem zależy, ile dokładnie wydamy?

Czy emeryt płaci za sanatorium?

Ile i za co emeryt zapłaci w sanatorium

Emeryt nie tylko zapłaci za pobyt w sanatorium, nie przysługują mu ponadto żadne zniżki. Darmowe sanatoria zapewnione są tylko dzieciom, a także raz w roku z leczenia uzdrowiskowego mogą bezpłatnie skorzystać pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest (zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą).

Wysokość opłat, które obejmują zakwaterowanie oraz wyżywienie, jest ustalona odgórnie, ustawowo, a ich zawyżanie jest niezgodne z prawem. Opłaty te zależą od dwóch głównych czynników. Pierwszym jest czas wyjazdu: od 1 maja do 30 września trwa tak zwany sezon droższy, w pozostałych miesiącach sezon tańszy. Do tego dochodzi rodzaj zakwaterowania – tuta jest już aż 9 różnych stawek dziennych w zależności od rodzaju pokoju i jego wyposażenia (węzeł sanitarny). Stawki zwyczajowo zmieniają się w maju, a nowe ogłaszane są w styczniu. Minister Zdrowia wylicza je, biorąc pod uwagę dane z GUS-u (wzrost cen towarów, usług konsumpcyjnych, inflacja), w 2023 roku można się więc spodziewać sporych, nawet kilkunastoprocentowych, podwyżek...

Czy emeryt płaci za sanatorium?
Shutterstock

Odliczenia od podatku za sanatorium

Za sanatorium zapłacimy, natomiast warto zainteresować się możliwością odliczenia poniesionych kosztów w rozliczeniu podatkowym, to tak zwane odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W sanatorium, w dniu wyjazdu, możemy dostać odpowiednią fakturę VAT lub rachunek. Kto może z niej skorzystać? Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, niezdolnością do pracy orzeczoną przez ZUS lub częściową niezdolnością do pracy orzeczoną przez ZUS (konkretne przypadki, zwłaszcza w przypadku niezdolności do pracy, najlepiej skonsultować i upewnić się, czy odliczenie się należy).

Musi ona być wystawiona za wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Tak więc chodzi o zakwaterowanie, zabiegi i wyżywienie, nie można odliczać opłat parkingowych czy opłat klimatycznych. Do tego dochodzi możliwość odliczenia odpłatnego towarzystwa opiekuna. Odliczenie przysługuje jednak tylko wtedy, gdy zapłaciliśmy za wyżej wymienione z własnej kieszeni: nie mogły być finansowane z NFZ, wszelkiego rodzaju funduszów rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON itp.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.