Zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium – kiedy przychodzi, czas oczekiwania po weryfikacji

Dodano: 12 stycznia 2023

Kiedy dostajemy zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium i jak długo po weryfikacji trzeba czekać na sam wyjazd?

Zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium – kiedy przychodzi, czas oczekiwania po weryfikacji

Zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium z NFZ

W zależności, czy dostajemy skierowanie z NFZ czy też z ZUS/KRUS, zawiadomienie ma inny charakter. Skierowanie dostarczone do NFZ po wstępnej weryfikacji – jeśli będą jakieś braki formalne, zostaniemy poproszeni o ich uzupełnienie – trafia do lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Czas oczekiwania na decyzję NFZ wynosi w takiej sytuacji do 30 dni, potem pacjent zostanie powiadomiony o podjętej decyzji i w przypadku jej pozytywnego rozpatrzenia może zacząć śledzić kolejkę oczekujących.

Średni czas oczekiwania to w przypadku dzieci 3 miesiące, a w przypadku dorosłych 2 lata, ale w zależności od województwa i NFZ może się różnić, są oddziały, w których odbywa się to szybciej (12 miesięcy), ale i takie, w których czas oczekiwania dla osób dorosłych może sięgać i 2,5 roku. Udogodnieniem jest możliwość śledzenia miejsca w kolejce na bieżąco, dzięki stronie internetowej skierowania.nfz.gov.pl, gdzie logujemy się przy pomocy podanego przez NFZ numeru.

Niebagatelne znaczenie mają natomiast tak zwane zwroty, zwane również potocznie „szybkimi wyjazdami”. Dzięki nim każdy pacjent, którego skierowanie zostało pozytywnie zakwalifikowane oraz wpisane na listę oczekujących, może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w okresie wcześniejszym niż wynikającym z kolejki. Jak to możliwe? Zwroty to skierowania, z których z jakichś powodów w ostatniej chwili nie mogli skorzystać inni oczekujący – może to wynikać z ich rezygnacji (stąd najczęstsze terminy zwrotów to jednak miesiące „zimne”: listopad, grudzień i styczeń), pogorszenia stanu zdrowia czy też pozytywnego rozpatrzenia ich prośby o zmianę turnusu z ważnych powodów losowych.

Pamiętajmy o jednym – zwroty to wyłącznie wyjazdy, których termin do rozpoczęcia turnusu jest krótszy niż 14 dni! Informacje o skorzystaniu ze zwrotów najlepiej uzyskać telefonicznie, kontaktując się z działami obsługi klienta konkretnego NFZ lub jego delegaturami.

Zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium z ZUS/KRUS oraz prywatnie

Czas oczekiwania na decyzję o skierowaniu do sanatorium z ZUS wynosi średnio około miesiąca. Podczas rozpatrywania wniosku ZUS ma prawo wezwać nas na dodatkowe spotkanie z lekarzem orzecznikiem. Potem jednak okres oczekiwania w przypadku skierowania z ZUS/KRUS jest o wiele krótszy niż ten z NFZ, dotyczy przecież osób, które są czasowo niezdolne do pracy, a leczenie lub rehabilitacja dają im szansę na powrót do obowiązków zawodowych. Z tego też względu czas oczekiwania po pozytywnym rozpatrzeniu skierowania średnio nie przekracza 2-3 miesięcy (choć zdarzają się wyjątki). W pierwszej kolejności kierowane do sanatorium są osoby z chorobami układu krążenia i problemami onkologicznymi po leczeniu gruczołu piersiowego.

W przypadku wyjazdów prywatnych, pełnopłatnych żadne skierowanie nie jest konieczne, nie dostaniemy więc żadnego zawiadomienia – sami ustalimy, kiedy i na ile przyjedziemy. Trzeba oczywiście brać pod uwagę obłożenie, w sezonie może nie być wolnych miejsc.

Zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium
Shutterstock

Kiedy dostaniemy zawiadomienie o terminie turnusu

Kiedy już odczekamy swoje i przychodzi termin naszego wyjazdu, NFZ ma obowiązek zawiadomić nas o miejscu i dacie rozpoczęcia turnusu. Ma na to do 14 dni. W praktyce oznacza to, że zawiadomienie możemy dostać 13 dni przed wyjazdem, ale równie dobrze mogą to być... 3 dni (to najwcześniejsza data, wyjazdy z dnia na dzień nie są oczywiście praktykowane).

W przypadku skierowania z ZUS/KRUS jest nieco inaczej: razem z informacją o akceptacji wniosku od razu otrzymamy skierowanie z wyznaczonymi już datą i miejscem turnusu rehabilitacyjnego. Wszystko, co związane z pobytem, jest już w tym momencie zarezerwowane, choć na miejscu będziemy musieli okazać otrzymane skierowanie jako potwierdzenie.

M Maja 27.03.2024
0,0

Ja czekam już ponad 3 miesiące, woj. zachodniopomorskie.

A Aleksandra 14.03.2024
0,0

Mąż zameldowany w Zachodniopomorskim nie dostał żadnej informacji od NFZ – dzisiaj minęło 3 miesiące. Ja natomiast jestem zameldowana w Lubuskim i informację z NFZ dostałam już po 21 dniach. Widać że można szybko. Dzisiaj zadzwoniłam na infolinię NFZ co z męża skierowaniem to powiedziano mi żeby czekać bo Zachodniopomorskie ma opóźnienia .

M Marzena 11.03.2024
0,0

Ja czekam w Pomorskim od 19 grudnia i cały czas komunikat oczekuje na ocenę lekarza 2 razy dzwoniłam do NFZ i mówią jest opóźnienie czekać

K Kamila 9.02.2024
0,0

„Czas oczekiwania na decyzję NFZ wynosi w takiej sytuacji do 30 dni” – pytanie gdzie, bo w Łódzkim NFZ mama czeka na weryfikację juz 10 tydzien (70 dni) (data wpływu do oddziału NFZ: 01.12.2023) i nadal nic – żadnej informacji.

E Elżbieta 27.01.2024
0,0

Być może lekarz „zapomniał ” wysłać skierowania. Ja czekałam 5 miesięcy na rozpatrzenie, a tu się okazało, że lekarz nie wysłał.

R Roman 27.01.2024
0,0

Czekamy 4 miesiące .a rozpatrzenie skierowania dolny śląsk ..szok…

0