Rehabilitacja po Covid-19

Dodano: 23 grudnia 2022

Według specjalistów jedna trzecia pacjentów, która przeszła zakażenie Covid-19 ma jakieś powikłania. NFZ przygotował w 2021 roku kompleksowy program dla pacjentów, którzy chorowali na koronawirusa, jednak z dniem 30 czerwca 2022 roku został on zawieszony. Odtąd można korzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach NFZ.

Rehabilitacja po Covid-19

Do kogo skierowany jest program rehabilitacji po Covid-19

Covid-19 wywołuje wiele różnych powikłań, które ciągną się nieraz miesiącami (a pewne przypadki nawet dłużej). Stąd też program opracowany dla ozdrowieńców jest kompleksowy i nie skupia się na jednej wybranej dolegliwości. Przede wszystkim jednak kładzie nacisk na poprawienie pracy układu oddechowego, ten bowiem jest na powikłania pocovidowe najbardziej narażony. W drugiej kolejności zwrócono uwagę na poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej. Do tego oczywiście oferowana jest pomoc w sferze psychicznej – choroba i jej skutki bardzo często obniżają bowiem także kondycję psychiczną (lęk, niepewność, izolacja, długotrwałe pogorszenie stanu zdrowia).

Lista zabiegów i rodzajów terapii w programie rehabilitacji jest długa. Obejmuje między innymi kinezyterapię (łącznie z treningiem wytrzymałościowym, ćwiczeniami ogólnousprawniającymi czy takimi na świeżym powietrzu), opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe, inhalacje, terenoterapię, balneoterapię, masaż leczniczy, fizykoterapię, hydroterapię, relaksację, edukację prozdrowotną (tutaj między innymi wykłady o zdrowym odżywianiu, chorobach cywilizacyjnych, ale i przydatne praktyczne szkolenia, chociażby związane z obsługą inhalatorów), leczenie dietetyczne, leczenie wspomagające związane z chorobami współistniejącymi, terapię psychologiczną. W sanatoriach do tego dochodzą wszelkie zabiegi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych. Co ważne, placówka zapewnia pacjentom badania, leki i wyroby medyczne niezbędne podczas rehabilitacji, zaś sam program oparty jest na indywidualnie dobranych zabiegach biorących pod uwagę stan i dolegliwości konkretnego pacjenta.

Kto wystawia skierowanie na program rehabilitacyjny i na jakich zasadach

Świadczenia rehabilitacyjne po przebytym Covid-19 były do niedawna możliwe na podstawie wystawionego specjalnego skierowania. Skierowanie takie mógł wystawić każdy lekarz, który miał podpisaną umowę z NFZ, a więc również lekarz rodzinny. Warunkiem było zakończone leczenie samej choroby (równoważne z datą zakończenia izolacji, wypisu ze szpitala lub izolatorium), a także spełnianie choć jednego z poniższych warunków:

a) po chorobie występują widoczne powikłania związane z układem oddechowym, układem krążenia, układem nerwowym lub uszkodzenie narządu ruchu;

b) wystąpił spadek siły mięśniowej – lekarz ocenia to na podstawie badań z użyciem skali zwanej MRC;

c) nasilił się stopień duszności – tutaj również lekarz ocenia to, posługując się skalą zwaną mMRC.

To zmieniło się 4 kwietnia 2022 roku, mimo że, jak obliczyli specjaliści, kompleksowa terapia pocovidowa przynosiła pozytywne efekty w aż 80% przypadków. Obecnie pacjenci po przebytej chorobie Covid-19, których stan zdrowia wskazuje na konieczność rehabilitacji, mogą korzystać z rehabilitacji leczniczej, ale już finansowanej w ramach standardowych umów z NFZ (a więc według zasad takich jak w przypadku skierowań do sanatoriów z NFZ). Chodzi w tym przypadku o rehabilitację ogólnoustrojową, neurologiczną i pulmonologiczną. Lekarze nie wystawiają już skierowań na program rehabilitacyjny pocovidowy. To znacząca zmiana dla samych pacjentów, bowiem skierowania na program rehabilitacji pocovidowej realizowane były niemal „od ręki”, czas oczekiwania był krótki, natomiast skierowania w ramach standardowych umów to jednak czekanie w długiej kolejce.

Rehabilitacja po Covid-19
Shutterstock

Rehabilitacja pocovidowa w sanatorium bez skierowania

Oczywiście jest możliwa, dotyczy pobytów sanatoryjnych. Część placówek oferuje turnusy – trwające 8-24 dni – dla osób, które były hospitalizowane na Covid-19, ale też dla tych, które do szpitala nie trafiły. Warunkiem jest przedstawienie dokumentu z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu na Covid-19. Po przyjeździe do ośrodka pacjent jest badany przez lekarza specjalistę oraz rehabilitanta, którzy na podstawie wyników kwalifikują go do jednego z oferowanych modeli rehabilitacji (z tym że natężenie ćwiczeń i specjalistyczny typ zabiegów jest już ustalany indywidualnie). Po zakończeniu turnusu pacjent przechodzi testy mające na celu wykazanie poprawy stanu zdrowia i postępów w rehabilitacji. Uwzględniając je, lekarz może zalecić dalszą rehabilitację lub też przekazać pacjentowi szczegółowe instrukcje na temat samodzielnych ćwiczeń, diety itp.

Pakiety oferowane przez poszczególne sanatoria różnią się nieco między sobą, ale w dużym stopniu pokrywają się z tym, co znajduje się w kompleksowym programie rehabilitacyjnym opisanym powyżej (badania, konsultacje, wachlarz zabiegów, całodobowa opieka pielęgniarska). Przy okazji jednak uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych korzystają także – przykładem Polska Grupa Uzdrowisk PGU – z zabiegów uzdrowiskowych.

Dodatkową opcją jest wybór rehabilitacji ambulatoryjnej na terenie sanatorium – różnicą jest tutaj brak zakwaterowania, które należy znaleźć we własnym zakresie, pakiet obejmuje po prostu konkretną liczbę dni zabiegowych. Obie wymienione opcje są pełnopłatne.

Co jeszcze zapewniają placówki związane z programem rehabilitacji po Covid-19

Wiele zależy od tego, czy mowa o leczeniu stacjonarnym, czy też uzdrowiskowym. W tym pierwszym przypadku personel skupia się jednak na leczeniu i rehabilitacji, w drugim poszczególne sanatoria oferują różne dodatkowe atrakcje dla kuracjuszy. Ich pakiet zależy już od danego sanatorium – może to być bezpłatne korzystanie z basenu, bezpłatne wypożyczenie kijków do nordic walking, rabaty na dodatkowe usługi, na przykład SPA, rabaty na zakup produktów medycznych związanych z naturalnymi surowcami oferowanymi w danym uzdrowisku czy też czasem nawet gratisy związane z monitorowaniem stanu zdrowia (przykładem zestaw do ćwiczeń oddechowych).

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.