Dziecko w sanatorium – skierowanie
Skierowanie na wyjazd dziecka do sanatorium z NFZ zostaje wystawione w identyczny sposób, jak dla osoby dorosłej. Tak więc wystawia je lekarz mający kontrakt z NFZ, na przykład rodzinny, po czym wysyła je do odpowiedniego oddziału NFZ, gdzie specjalista ocenia zasadność skierowania. Jeśli zostanie ono zweryfikowane pozytywnie, pozostaje czekać na swoją kolejkę (a ta, jeśli chodzi o dziecko w sanatorium, jest dużo krótsza niż dla osób dorosłych i czas oczekiwania zarówno na leczenie szpitalne w uzdrowisku, jak i na leczenie sanatoryjne nie przekracza 3 miesięcy, co spowodowane jest mniejszą liczbą chętnych, to w ostatnich latach zaledwie około 6-7 tysięcy skierowań rocznie).
NFZ finansuje uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dzieci 3-6 lat, uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dzieci 7-18 lat (lub do lat 26 jeśli uczą się albo studiują) oraz uzdrowiskowe leczenie szpitalne dla dzieci w wieku 3-18 lat.
Jest także możliwość wysłania dziecka do sanatorium bez skierowania, prywatnie, ale jest to już pełnopłatne, NFZ nie zwróci nam w tym przypadku ani złotówki (wiele osób wybiera to po prostu jako formę wakacyjnego spędzenia czasu, z dodatkiem walorów leczniczych).
Czy dzieci płacą za wyjazd do sanatorium?
Wyjazd dla dzieci jest całkowicie bezpłatny. Dzieciom w wieku 3-6 lat, o ile nie jest to leczenie szpitalne, musi jednak towarzyszyć opiekun prawny (nie musi to być rodzic, równie dobrze dziadek czy babcia), a ten już pokrywa pełne koszty pobytu, NFZ nie zwraca ponadto żadnych kosztów dojazdu. Na czas przebywania z dzieckiem opiekun musi wziąć urlop wypoczynkowy. Co ważne, opiekunowie w trakcie turnusu trwającego standardowo 21 dni mogą się zmieniać – jak najbardziej możliwa jest opcja, w której oboje rodziców spędzi połowę czasu kuracji z dzieckiem.
W przypadku dzieci starszych niż 6 lat są one kierowane do sanatorium bez opiekuna, ale jeśli ktoś chce, może dziecku towarzyszyć, jest to także pełnopłatne. Małym paradoksem jest sytuacja, gdy dziecko i opiekun dostają skierowanie do sanatorium – NFZ nie ma możliwości wysłania ich do jednego ośrodka...
Dziecko w sanatorium – czy można wybrać czas wyjazdu?
Podobnie jak w przypadku dorosłych nie ma takiej opcji, chociaż ze względu na stosunkowo krótki czas oczekiwania mniej więcej wiemy, kiedy się spodziewać wyjazdu. Trzeba jednak brać pod uwagę, że dzieci w wieku szkolnym mają zapewnioną edukację na miejscu, więc termin w zasadzie może być dowolny, natomiast te uczęszczające do szkół ponadpodstawowych takiego przywileju nie mają i muszą pojechać w terminach wolnych od nauki, w czasie ferii lub wakacji.
W przypadku wyjazdu dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej niezbędna jest legitymacja szkolna i zaświadczenie z macierzystej szkoły z wykazem ocen cząstkowych, na podstawie którego rozliczony zostanie czas w szkole sanatoryjnej. W sanatorium dzieci w wieku szkolnym będą normalnie miały wystawione oceny z poszczególnych przedmiotów, a także z zachowania, mają ponadto zapewnioną opiekę w czasie wolnym od zajęć szkolnych oraz zabiegów.
Jakie sanatoria prowadzą turnusy dla dzieci?
Jest ich wciąż sporo (choć coraz więcej rezygnuje ze współpracy z NFZ lub tę współpracę zawiesza, zwłaszcza w przypadku dzieci 3-6 lat, z powodu braku chętnych), większość ma określony profil i zajmuje się leczeniem konkretnego schorzenia. I tak dzieci z chorobami narządów ruchu mogą wyjechać na przykład do Buska-Zdroju, Ciechocinka, Cieplic Śląskich-Zdroju i Goczałkowic-Zdroju. Choroby reumatyczne i związane z krążeniem przyjmują: Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Jastrzębie-Zdrój (choć to miasto wypisane z rejestru uzdrowisk w 2007 roku, ma status użyteczności publicznej), Rabka, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój (specjalizująca się w rehabilitacji wad serca), Rymanów-Zdrój, Szczawnica oraz dość mało znany Wieniec-Zdrój w województwie kujawsko-pomorskim.
Choroby układu oddechowego leczone są w Czerniawie-Zdroju, Rabce, Wieliczce (nie jest uzdrowiskiem, ale znajduje się na liście miejscowości posiadających warunki do leczenia uzdrowiskowego), Kołobrzegu, Szczawnie-Zdroju oraz w Rymanowie-Zdroju, a choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii w Kołobrzegu i w Rabce. Mniej powszechne choroby układu moczowego w Rymanowie-Zdroju, choroby skórne w Kołobrzegu i Wieliczce, a schorzenia układu nerwowo-mięśniowego w Busku-Zdroju i Krasnobrodzie.
Czy każde dziecko może wyjechać na leczenie sanatoryjne?
Podobnie jak w przypadku dorosłych musi być sprawne ruchowo, w wieku powyżej 6 lat samodzielne. Przeciwwskazaniem są głębokie upośledzenia umysłowe, znaczny i głęboki niedorozwój przy zespole Downa, padaczka, wady wrodzone ograniczające czynności organizmu lub narządów. W przypadku dzieci wymagających specjalnej opieki – niewidomi, głusi – również te starsze niż 3-6 lat muszą być z opiekunem. Przeciwwskazaniem są także wszelkie zmiany ropne na skórze.