Aromaterapia – czym jest, olejki

Dodano: 2 sierpnia 2023

Aromaterapia to jedna z najstarszych metod leczniczych, których początków szuka się w starożytnych Chinach lub Egipcie, ale tak naprawdę trudno stwierdzić, kto pierwszy ją stosował – najstarsze ze znalezionych substancji w niej używanych mają około 6 tysięcy lat.

Aromaterapia – czym jest, olejki

Obecnie aromaterapia zaliczana jest do działu medycyny naturalnej, a za prekursora typowo medycznego podejścia uważa się francuskiego chemika Rene Maurice'a Gattefosse'a, który opisał przyspieszony proces gojenia po posmarowaniu oparzonej ręki olejkiem lawendowym, wtedy też po raz pierwszy padł termin „aromaterapia”.

Aromaterapia – czym jest i na co pomaga

Aromaterapia opiera się właśnie na korzystnym dla zdrowia działaniu olejków eterycznych roślinnych, wykorzystywanych w inhalacjach, kąpielach, masażach. Narodowe Stowarzyszenie Holistycznej Aromaterapii (NAHA) definiuje aromaterapię jako „zastosowanie terapeutyczne lub zastosowanie medyczne substancji aromatycznych (olejków eterycznych) do holistycznego leczenia”. Działa zarówno na konkretne dolegliwości fizyczne, jak i potrafi wpłynąć na sferę mentalną, dodać energii lub wręcz przeciwnie, ukoić i wyciszyć.

Olejki wykorzystywane w aromaterapii zawierają mieszaniny różnych związków chemicznych (w niektórych znajdziemy ich nawet kilkaset!), wśród których są alkohole, ketony, terpeny, aldehydy, estry. Ich zadaniem w ujęciu leczniczym jest po pierwsze stymulować organizm do wydajniejszej pracy układu odpornościowego i zwalczania chorób, po drugie przywrócić równowagę umysłu, odsunąć przemęczenia, stresy, napięcia. Niektóre olejki mają ponadto całkiem silne działanie przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze.

Olejków jest mnóstwo, niektóre z nich działają lepiej w połączeniu z innymi, tak więc praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Kąpiele czy masaże z olejkami eterycznymi nie tylko działają pozytywnie na zdrowie, ale też tworzą wyjątkowy nastrój.

Przeciwwskazania do aromaterapii

Przeciwwskazaniem do aromaterapii jest nadwrażliwość na zapachy (która może też pobudzać ataki niektórych chorób, na przykład epilepsji) oraz różnego typu alergie, poza tym cierpiący na astmę powinni raczej wystrzegać się silnego zapachu kamfory i eukaliptusa.

Żadnych olejków nie poleca się stosować doustnie.

Aromaterapia
Shutterstock

Aromaterapia – olejki

Oto krótki poradnik, który olejek na co stosować:

Olejek anyżowy – przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy, ułatwia odkrztuszanie, sprawdzi się przy przeziębieniu.

Olejek cedrowy – świetnie wpływa na koncentrację, usuwa zmęczenie, stymuluje krążenie i pomaga na wiele problemów skórnych (między innymi łagodzi podrażnienia, stany zapalne).

Olejek cytrynowy – bakteriobójczy i tonizujący, poprawia stan skóry, spowalnia jej starzenie się, przynosi ulgę przy trądziku.

Olejek eukaliptusowy – działa wykrztuśnie, pobudza pracę układu immunologicznego, sprawdzi się przy stanach zapalnych i infekcjach dróg oddechowych; oprócz tego używa się go w leczeniu chorób skórnych, reumatyzmu, na problemy mięśniowe. To jeden z najsilniejszych olejków i dobrze jest z nim nie przesadzić.

Olejek herbaciany (z drzewa herbacianego) – zwalcza infekcje wirusowe, a także uspokaja.

Olejek jałowcowy – ma działanie diuretyczne.

Olejek kamforowy – łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, wpływa relaksująco, pomaga na ukąszenie owadów, skręcenia, bóle mięśni – działa przeciwbólowo; pobudza, zwiększa libido.

Olejek lawendowy – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, znakomicie odkaża, przyda się też przy dolegliwościach reumatycznych, ponadto pomaga na bezsenność, przemęczenie.

Olejek miętowy – ma działanie przeciwbólowe, łagodzi także problemy gastryczne.

Olejek migdałowy – przeciwbakteryjny, pomaga też na choroby skóry.

Olejek z paczuli – ma silne działanie odkażające i przeciwgrzybicze, pomaga zwalczyć stres.

Olejek pichtowy – podobne działanie do anyżowego, tylko silniejsze, działa też napotnie.

Olejek pomarańczowy – łagodzi stany depresyjne, napięcia nerwowe, pomaga w zasypianiu.

Olejek rozmarynowy – ułatwia zapamiętywanie, działa antystresowo, rozluźnia, ma też działanie antyseptyczne i przeciwbólowe.

Olejek różany – rozgrzewa, odkaża, jest środkiem na bezsenność, pomaga w koncentracji i w kojeniu stresów.

Olejek sandałowy – przede wszystkim ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze, ale ceniony jest również jako afrodyzjak.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.