Sanatorium i rehabilitacja po problemach kardiologicznych

Dodano: 26 czerwca 2023

Po opuszczeniu szpitala pacjent z poważnymi problemami kardiologicznymi (zawał, rozrusznik itp.) powinien rozpocząć drugi etap rehabilitacji kardiologicznej w warunkach stacjonarnych. Może ona odbywać się w szpitalach rehabilitacji kardiologicznej, w szpitalnych oddziałach rehabilitacji kardiologicznej lub w oddziałach dziennych rehabilitacji kardiologicznej (ambulatoryjnie).

Sanatorium i rehabilitacja po problemach kardiologicznych

Pacjentów po problemach kardiologicznych do oddziału rehabilitacji kardiologicznej kieruje lekarz z oddziału kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych lub poradni kardiologicznej bezpośrednio po zawale, angioplastyce tętnic wieńcowych lub zabiegu kardiochirurgicznym oraz po hospitalizacji związanej z zaostrzeniem objawów niewydolności serca. Kierujący lekarz musi należeć do placówki realizującej świadczenia NFZ, wymagane jest również skierowanie do szpitala.

Hospitalizacja w szpitalu rehabilitacji kardiologicznej zgodnie z wymogami NFZ musi rozpocząć się:

  • do 30 dni po wypisie w przypadku niepowikłanej angioplastyki i/lub zawału,
  • do 42 dni jeśli zawał był powikłany,
  • do 52 dni w przypadku zabiegów kardiochirurgicznych.

Najlepiej, żeby wczesną rehabilitację rozpocząć jak najszybciej po opuszczeniu szpitala. Warunkiem koniecznym jest brak przeciwwskazań.

Rehabilitacja ambulatoryjna po problemach kardiologicznych

Inną formą rehabilitacji po zawale jest rehabilitacja w oddziale dziennym rehabilitacji kardiologicznej, zwana przez pacjentów ambulatoryjną. Do tej formy leczenia potrzebne jest skierowanie lekarza z oddziałów szpitalnych jak wyżej lub z poradni kardiologicznej, poradni rehabilitacyjnej. W przypadku rehabilitacji ambulatoryjnej nie ma ograniczeń czasowych, może być realizowana w dowolnym czasie od zdarzenia (od zawału i/lub operacji kardiochirurgicznej).

Jeśli lekarz tak zaleci, rehabilitacja ambulatoryjna może być powtarzana wielokrotnie po przebytym zawale. Koszty pobytu w szpitalu i/lub oddziale rehabilitacji kardiologicznej, a także w oddziale dziennym rehabilitacji pokrywa NFZ. NFZ nie pokrywa natomiast kosztów transportu do szpitala rehabilitacji kardiologicznej.

Sanatorium po problemach kardiologicznych
Shutterstock

Problemy kardiologiczne – sanatoria

Oczywiście po rehabilitacji można poprosić lekarza o wystawienie skierowania do sanatorium, reszta odbywa się już w normalnym trybie obejmującym podobne procedury. Jedynym w Polsce uzdrowiskiem, które specjalizuje się tylko i wyłącznie w leczeniu chorób kardiologicznych i nadciśnienia jest Nałęczów. Choroby kardiologiczne i nadciśnienie leczone są poza tym w następujących uzdrowiskach: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Czerniawa-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krynica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Muszyna, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Supraśl, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wieniec-Zdrój i Ustka. W większości z nich działają wspominane już szpitale rehabilitacji kardiologicznej, do których trafia się na opisanych powyżej warunkach.

Oprócz tego szpitale takie działają w innych miejscowościach, by wymienić choćby słynne Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Reptach (Tarnowskie Góry).

B Bogusława 4.07.2023
0,0

czy pacjent po operacji kardiologicznej (bajpasy} moze starac sie o rehabilitacje w sanatorium , czy w miejscu zamieszkania ?

3