Czas oczekiwania na sanatorium

Dodano: 22 maja 2023

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium na NFZ nie jest w żaden sposób ustalany odgórnie dla całego kraju. Jest więc różny dla różnych oddziałów wojewódzkich NFZ: w jednym można czekać kilka miesięcy, w innym na wyjazd na to samo schorzenie ponad rok.

Czas oczekiwania na sanatorium

Średni czas oczekiwania wynosi więc obecnie 8 miesięcy, ale rozpiętość jest bardzo duża – od 3 do 15 miesięcy!

Najprościej mówiąc, czas oczekiwania zależy przede wszystkim od ilości pacjentów oczekujących na leczenie sanatoryjne w danym oddziale. Kolejną ważną składową jest ilość miejsc w ośrodkach, jakimi dysponuje dany oddział, tutaj bowiem także różnice są znaczne między poszczególnymi województwami. Na czas oczekiwania ma także wpływ ilość tak zwanych zwrotów i stan zdrowia pacjenta (lekarz może zaznaczyć tryb „pilne”) oraz profili leczenia zasadniczego i współistniejącego.

Czas oczekiwania na sanatorium
Shutterstock

Czas oczekiwania w różnych oddziałach NFZ

W Polsce jest 16 wojewódzkich oddziałów NFZ, pacjent przynależy do tego, w jakim województwie mieszka. Na dzień dzisiejszy ponad rok czeka się w oddziałach dolnośląskim i śląskim (tutaj kolejka jest zdecydowanie najdłuższa, około 15 miesięcy). Między 8 a 12 miesięcy to czas oczekiwania w kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Krótsze kolejki są w podlaskim (7 miesięcy), warmińsko-mazurskim (3-4 miesiące) oraz w zachodniopomorskim (6 miesięcy). Najkrócej muszą czekać pacjenci z lubelskiego – to mniej niż 3 miesiące, a ze zwrotów można jechać w zasadzie od ręki!

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.