Dieta w sanatorium – rodzaje, jak zgłosić

Dodano: 16 maja 2023

To, co pojawi się na talerzu w sanatoryjnej stołówce, zależy oczywiście od wielu różnych czynników. Przede wszystkim może mieć związek z profilem leczniczym, na który trafiliśmy (można na przykład dostać specjalną dietę na dnę moczanową). Może też wynikać z zasad przyjętych odgórnie, ze względów zdrowotnych czy też innych.

Dieta w sanatorium – rodzaje, jak zgłosić

W większości sanatoriów przyjmuje się zasadę, że dieta powinna ograniczać spożycie potraw i dań tłustych, wędzonych i wzdymających, ma być lekkostrawna, zbilansowana pod względem kalorycznym i odżywczym. Najczęściej w diecie podstawowej stosowane są wszystkie techniki przygotowywania posiłków, a ich wartość energetyczna na dobę waha się między 2000 a 2300 kalorii.

Rodzaje diet w sanatorium

Oczywiście oprócz podstawowej niemal wszędzie serwowana jest również dieta cukrzycowa oraz lekkostrawna, przygotowywana specjalnie pod osoby z kłopotami żołądkowo-jelitowymi (a polecana także dla osób w podeszłym wieku); w tej drugiej unika się potraw tłustych i smażonych, a jeśli pieczone, to tylko w folii lub pergaminie. Dziś w wielu ośrodków można wybrać wegetariańską i wegańską, zdarzają się diety niskobiałkowe, bezglutenowe, a także różnego rodzaju inne diety eliminacyjne, np. bez nabiału lub bez laktozy. Są ośrodki specjalizujące się w dietach eliminacyjnych, ustalające zastępowanie źle tolerowanych składników takimi o równoważnych właściwościach odżywczych.

W niektórych sanatoriach wybór jest bardzo zróżnicowany i ustalany precyzyjnie przez dietetyków. Na przykład serwowane są diety lecznicze (cukrzycowa, lekkostrawna, bogatoresztkowa, wątrobowa, śródziemnomorska), wegetariańskie i odchudzające (dieta 1600 kcal i CZOG).

Dieta w sanatorium
Shutterstock

Dieta w sanatorium – jak zgłosić?

Wybór diety należy zgłosić przy rejestracji, zdarzają się ośrodki, w których do niektórych diet obowiązują dopłaty. W niektórych przypadkach – zwłaszcza jeśli sanatorium nie ma danego profilu leczniczego – wybór którejś z diet jest niemożliwy: w tej sytuacji restrykcje żywieniowe mogą być uznane jako przeciwwskazanie dla leczenia sanatoryjnego w danym ośrodku. Nawet w ośrodkach prywatnych dobrze jest dowiedzieć się, czy na pewno dieta będzie taka, jaką chcemy lub musimy mieć, nie jest to bowiem tak oczywiste.

Osobnym tematem są turnusy odchudzające i profil leczenia otyłości. W tym przypadku, oprócz większej ilości zajęć ruchowych, obowiązuje także specyficzna dieta, nie wszędzie taka sama – może to być na przykład dieta strukturalna, dieta 1000-1200 kalorii dla dorosłych, dieta 1500 kalorii itp.

W ośrodkach prywatnych wybrać można już bardzo dopracowane i skierowane pod konkretny profil diety, chociażby oczyszczająco-lecznicze, oparte głównie na owocach i warzywach.

M Marianna 9.11.2023
0,0

Także w sanatorium Perła w Międzywodziu nie stosują diet. Mimo zaświadczenia lekarskiego , że pacjent z powodów zdrowotnych nie je mięsa i sera żółtego , otrzymuje ten ostatni na śniadanie, kolację, smażony na obiad. Warzyw w diecie znikoma ilość a owoców zupełnie, brak. Oczywiście na wykładach o zdrowiu , prelegent w sanatorium,informuje o zasadach zdrowego żywienia. Tylko po co skoro potem i tak ich kuchnia sanatoryjna nie stosuje.

1
J Jacek 7.08.2023
0,0

Niestety, nie wszędzie tak jest. Np. w sanatorium Słowacki w Busku-Zdroju na pytanie” Proszę o informacje, czy zamiast wędlin na śniadania i kolacje możliwe jest otrzymywanie warzyw, a w miejsce mięsa na obiad ryby lub dodatkowej porcji warzyw.” otrzymałem odpowiedź „Szanowny Panie,
W Sanatorium „Słowacki” nie prowadzimy diet specjalnych w ramach pobytów NFZ.
Dania wydawane są zgodnie z dziennym menu.” Jak za PRLu…