Diatermia polega na nagrzewaniu tkanek silnym polem elektromagnetycznym, co przekłada się na ich rozluźnienie, a tym samym łagodzi ból. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje diatermii: kondensatorową (nagrzewa się głównie skórę i tkankę tłuszczową tuż pod nią) oraz indukcyjną (nagrzewa się głębiej położone mięśnie). W pierwszym przypadku korzysta się raczej z urządzeń emitujących pole elektryczne, w drugich magnetyczne.
Metodę tę wykorzystuje się przy leczeniu i rehabilitacji przede wszystkim dolegliwości bólowych pochodzenia reumatoidalnego, bólów mięśniowych, zwyrodnień, odmrożeń, rehabilitacji po złamaniach oraz nerwobólów. Stosuje się ją również przy zapaleniach krtani, zatok, uszu, dychawicy oskrzelowej po zapaleniu płuc, nieżytach jelit, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego.
Diatermia krótkofalowa – zabiegi
Zabiegi, wśród których dominuje tak zwana diatermia krótkofalowa, składają się zazwyczaj z czterech etapów. Są podczas nich emitowane kolejne dawki ciepła dostarczane do tkanek. Pierwsza porcja jest nieodczuwalna, druga odczuwalna łagodnie, trzecia to uczucie przyjemnego ciepła, zaś czwarta, hipertermiczna, może być odczuwana jako silne ciepło i sprawiać pewien ból. Same zabiegi są krótkie, kilkuminutowe, chyba że dotyczą zaawansowanych stadiów choroby (wtedy czas może sięgać kwadransa). Aby były skuteczne, muszą być powtarzane seryjnie.
Skuteczność terapeutyczna porównywalna jest z terapią ultradźwiękową i laseroterapią niskoenergetyczną. Przekłada się ona na: zwiększenie liczby białych krwinek i fibroblastów w okolicach rany/uszkodzonego miejsca, przyspieszenie wchłaniania się obrzęku oraz wysięku, hamowanie stanu zapalnego, przyspieszenie produkcji kolagenu oraz procesów osteogenezy, czyli związanych z odbudową kości.
Przeciwwskazania do diatermii krótkofalowej
Z diatermii krótkofalowej nie mogą korzystać kobiety w ciąży i w czasie menstruacji, chorzy na nowotwory, padaczkę, ostre infekcje, gruźlicę, posiadający rozrusznik serca, mający problemy z krzepliwością krwi (krwawienia, żylaki).