Sanatorium Miłości – kulisy programu, ciekawostki, gdzie oglądać

Dodano: 29 grudnia 2022

Sanatorium Miłości to jeden z popularniejszych programów typu reality show. Na czym polega, gdzie go kręcono, jakimi nagrodami może się pochwalić, gdzie oglądać i kto wystąpi w najnowszej edycji?

Sanatorium Miłości – kulisy programu, ciekawostki, gdzie oglądać

Czym jest Sanatorium Miłości?

To program typu reality show w formie telenoweli dokumentalnej, prowadzony przez Martę Manowską znaną z „Rolnik szuka żony”, a emitowany w TVP od 20 stycznia 2019 roku. Bierze w nim udział 12 osób, 6 kobiet i 6 mężczyzn. Warunkiem jest ukończony przez nie 60. rok życia. Uczestnicy sprawdzają się w różnych sytuacjach, poznają bliżej i docelowo mają znaleźć partnera/uczucie wśród biorących udział w programie. Co zresztą czasem się udaje, czego przykładem Iwona Mazurkiewicz i Gerard Makosz, którzy poznali się w czasie nagrywania 2. serii „Sanatorium Miłości” – on z Zabrza, ona z Radomska, dzieliło ich 20 lat, ale zakochali się i zamieszkali razem. Średnia oglądalność trzech pierwszych sezonów przekraczała 3 miliony widzów, w „czwórce” była nieco gorsza, choć 2 350 000 to też wynik robiący wrażenie.

Marta Manowska, prowadząca Sanatorium Miłości
Marta Manowska. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=sXk-itnvGlg (Telemagazyn / Wikimedia Commons, CC BY 3.0)

Gdzie kręcono Sanatorium Miłości?

Pierwsze dwie serie kręcono w sanatorium Równica w Ustroniu, kolejne dwie zaś w Polanicy-Zdroju. Ten pierwszy to flagowy – nomen omen, może dlatego przypomina kształtem statek – obiekt uzdrowiska w Ustroniu, położony na południowym stoku góry o tej samej nazwie, w bezpośrednim sąsiedztwie tak zwanych „piramid”, zdecydowanie bardziej kameralnych sanatoriów o charakterystycznych kształtach. Sanatorium Równica, którego budowę rozpoczęto w 1966 roku, to prawdziwy gigant o 11 kondygnacjach, zbudowany w postmodernistycznym stylu – dziennie wykonuje się tam... około 6000 zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneo- i peloidoterapii, a także hydroterapii. Budynek połączony jest z Uzdrowiskowym Instytutem Zdrowia, gdzie znajduje się baza zabiegowa z basenami solankowymi. Solanki wydobywa się z odwiertów na terenie uzdrowiska i uchodzą one za jedne z najlepszych w Polsce.

Trzeci sezon to zmiana lokalizacji na sanatorium Wielka Pieniawa w wymienionej Polanicy-Zdroju, Beskid Śląski został więc zastąpiony Dolnym Śląskiem (uczestnicy ogólnie korzystali z oferty Uzdrowisk Kłodzkich, a otwierające sekwencje powstały na kłodzkim rynku). Wielka Pieniawa jest o wiele starszym budynkiem, liczącym już ponad 100 lat – powstała w 1906 roku według projektu Andreasa Ernsta, architekta z pobliskiego Kłodzka. W swoim czasie uznawano ją za jeden z najnowocześniejszych budynków sanatoryjnych w Europie. Leży na terenie Parku Zdrojowego i od zawsze wyróżniała się elegancją i luksusem. Przypominający pałacyk budynek połączony jest z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym, posiada także centrum rekreacyjne Słoneczne Termy. Obecnie Wielka Pieniawa może przyjąć 300 gości i oferuje ponad 100 różnych rodzajów zabiegów leczniczych.

Piąty sezon, do którego materiał kręcono we wrześniu 2022 roku, to ponownie zmiana lokalizacji – tym razem przyszedł czas na województwo świętokrzyskie, a konkretnie na Busko-Zdrój i jego najbliższe okolice, ale też Chęciny czy Kielce. Wiele osób może nawet nie zdawało sobie sprawy, że realizowano tam program – samochody ekipy nie były oznaczone, zaś plenery, w których akurat kręcono materiał, dyskretnie zamykano dla postronnych osób.

Nagrody i wersje zagraniczne

Pierwsza seria była niewątpliwym hitem i zaskoczeniem. Nic dziwnego, że została nagrodzona przez Media Marketing Polska za najlepszą produkcję roku, a także została uznana za – uwaga! - najlepszy program rozrywkowy w Europie Środkowo-Wschodniej na międzynarodowych targach telewizyjnych w Budapeszcie. W kolejnych latach – 2020, 2021 – były nominacje do Telekamery, a w 2020 dodatkowo nominacja do Venice TV Award w kategorii reality show. Sukces był na tyle duży, że TVP zdecydowała się na utworzenie formatu telewizyjnego „Sanatorium Of Love”, dzięki czemu formułę programu można sprzedać do innych krajów – póki co nabył ją turecki dystrybutor Global Agency.

Ciekawostki, czyli za ile i kto nowy

Wiele osób zastanawiało się, jakie są gaże występujących w programie. Nie jest bowiem tajemnicą, że dostają wynagrodzenie. Przecieki z planu było dość zaskakujące, bowiem padały tam kwoty raptem kilkudziesięciu złotych za dzień (a praca na planie trwa miesiąc)... Regulamin jasno określa zresztą, że wynagrodzenie ma być dla uczestników symboliczne. Z drugiej strony udział przekłada się na ogromną popularność i rozpoznawalność, nie należy też zapominać, że pobyt, zabiegi i wszelkie nietypowe atrakcje (lot helikopterem czy spływ pontonem) dla uczestników są gratisowe. Dla porównania jednak gaża Marty Manowskiej za każdy z odcinków kręci się koło pięciocyfrowej sumki.

W najnowszym, piątym już sezonie, zobaczymy Joannę i Iwonę z Warszawy, Bożenę z Augustowa, Ewę z Tarnowskich Gór, Anitę z Bydgoszczy Ulę z Gdańska. Płeć brzydszą reprezentują Zdzisław z Tczewa, Krzysztof z Torunia, Adam z Goliny koło Jarocina, Józef z Wałbrzycha, Zbigniew ze Szczecina oraz mieszkający obecnie w Norwegii Dariusz. Ich bliższe portrety można zobaczyć na https://rozrywka.tvp.pl/65216507/oni-szukaja-szczescia-w-sanatorium-milosci-uczestnicy-5-edycji-programu.

Trzeba przyznać, że wybór twórców show wzbudził wśród internautów sporo dyskusji – w porównaniu z pierwszymi trzema, bardzo naturalnymi sezonami, teraz wiek uczestników wyraźnie się obniżył, trudno też według fanów znaleźć tam „przeciętnego statystycznego polskiego emeryta”. W końcu nie każdy ma za sobą, wzorem Joanny, bycie modelką w USA, problemy z narkotykami, uzależnionym od seksu partnerem czy wyjazdy medytacyjne do Indii... Jest jednak pewne, że nowi uczestnicy ostatecznie zdobędą sympatię publiczności i zostaną kimś w rodzaju celebrytów.

Sanatorium Miłości – kiedy kolejny sezon?

Premiera piątego sezonu „Sanatorium Miłości” odbyła się 1 stycznia 2023 roku. Odcinki wszystkich serii można obejrzeć na TVP VOD, przez pewien czas były dostępne także na Netflixie.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.