Sanatorium Miłości – kulisy programu, ciekawostki, gdzie oglądać

Dodano: 29 grudnia 2022

Sanatorium Miłości to jeden z popularniejszych programów typu reality show. Na czym polega, gdzie go kręcono, jakimi nagrodami może się pochwalić, gdzie oglądać i kto wystąpi w najnowszej edycji?

Sanatorium Miłości – kulisy programu, ciekawostki, gdzie oglądać

Czym jest Sanatorium Miłości?

To program typu reality show w formie telenoweli dokumentalnej, prowadzony przez Martę Manowską znaną z „Rolnik szuka żony”, a emitowany w TVP od 20 stycznia 2019 roku. Bierze w nim udział 12 osób, 6 kobiet i 6 mężczyzn. Warunkiem jest ukończony przez nie 60. rok życia. Uczestnicy sprawdzają się w różnych sytuacjach, poznają bliżej i docelowo mają znaleźć partnera/uczucie wśród biorących udział w programie. Co zresztą czasem się udaje, czego przykładem Iwona Mazurkiewicz i Gerard Makosz, którzy poznali się w czasie nagrywania 2. serii „Sanatorium Miłości” – on z Zabrza, ona z Radomska, dzieliło ich 20 lat, ale zakochali się i zamieszkali razem. Średnia oglądalność trzech pierwszych sezonów przekraczała 3 miliony widzów, w „czwórce” była nieco gorsza, choć 2 350 000 to też wynik robiący wrażenie.

Marta Manowska, prowadząca Sanatorium Miłości
Marta Manowska. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=sXk-itnvGlg (Telemagazyn / Wikimedia Commons, CC BY 3.0)

Gdzie kręcono Sanatorium Miłości?

Pierwsze dwie serie kręcono w sanatorium Równica w Ustroniu, kolejne dwie zaś w Polanicy-Zdroju. Ten pierwszy to flagowy – nomen omen, może dlatego przypomina kształtem statek – obiekt uzdrowiska w Ustroniu, położony na południowym stoku góry o tej samej nazwie, w bezpośrednim sąsiedztwie tak zwanych „piramid”, zdecydowanie bardziej kameralnych sanatoriów o charakterystycznych kształtach. Sanatorium Równica, którego budowę rozpoczęto w 1966 roku, to prawdziwy gigant o 11 kondygnacjach, zbudowany w postmodernistycznym stylu – dziennie wykonuje się tam... około 6000 zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneo- i peloidoterapii, a także hydroterapii. Budynek połączony jest z Uzdrowiskowym Instytutem Zdrowia, gdzie znajduje się baza zabiegowa z basenami solankowymi. Solanki wydobywa się z odwiertów na terenie uzdrowiska i uchodzą one za jedne z najlepszych w Polsce.

Trzeci sezon to zmiana lokalizacji na sanatorium Wielka Pieniawa w wymienionej Polanicy-Zdroju, Beskid Śląski został więc zastąpiony Dolnym Śląskiem (uczestnicy ogólnie korzystali z oferty Uzdrowisk Kłodzkich, a otwierające sekwencje powstały na kłodzkim rynku). Wielka Pieniawa jest o wiele starszym budynkiem, liczącym już ponad 100 lat – powstała w 1906 roku według projektu Andreasa Ernsta, architekta z pobliskiego Kłodzka. W swoim czasie uznawano ją za jeden z najnowocześniejszych budynków sanatoryjnych w Europie. Leży na terenie Parku Zdrojowego i od zawsze wyróżniała się elegancją i luksusem. Przypominający pałacyk budynek połączony jest z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym, posiada także centrum rekreacyjne Słoneczne Termy. Obecnie Wielka Pieniawa może przyjąć 300 gości i oferuje ponad 100 różnych rodzajów zabiegów leczniczych.

Piąty sezon, do którego materiał kręcono we wrześniu 2022 roku, to ponownie zmiana lokalizacji – tym razem przyszedł czas na województwo świętokrzyskie, a konkretnie na Busko-Zdrój i jego najbliższe okolice, ale też Chęciny czy Kielce. Wiele osób może nawet nie zdawało sobie sprawy, że realizowano tam program – samochody ekipy nie były oznaczone, zaś plenery, w których akurat kręcono materiał, dyskretnie zamykano dla postronnych osób.

Nagrody i wersje zagraniczne

Pierwsza seria była niewątpliwym hitem i zaskoczeniem. Nic dziwnego, że została nagrodzona przez Media Marketing Polska za najlepszą produkcję roku, a także została uznana za – uwaga! - najlepszy program rozrywkowy w Europie Środkowo-Wschodniej na międzynarodowych targach telewizyjnych w Budapeszcie. W kolejnych latach – 2020, 2021 – były nominacje do Telekamery, a w 2020 dodatkowo nominacja do Venice TV Award w kategorii reality show. Sukces był na tyle duży, że TVP zdecydowała się na utworzenie formatu telewizyjnego „Sanatorium Of Love”, dzięki czemu formułę programu można sprzedać do innych krajów – póki co nabył ją turecki dystrybutor Global Agency.

Ciekawostki, czyli za ile i kto nowy

Wiele osób zastanawiało się, jakie są gaże występujących w programie. Nie jest bowiem tajemnicą, że dostają wynagrodzenie. Przecieki z planu było dość zaskakujące, bowiem padały tam kwoty raptem kilkudziesięciu złotych za dzień (a praca na planie trwa miesiąc)... Regulamin jasno określa zresztą, że wynagrodzenie ma być dla uczestników symboliczne. Z drugiej strony udział przekłada się na ogromną popularność i rozpoznawalność, nie należy też zapominać, że pobyt, zabiegi i wszelkie nietypowe atrakcje (lot helikopterem czy spływ pontonem) dla uczestników są gratisowe. Dla porównania jednak gaża Marty Manowskiej za każdy z odcinków kręci się koło pięciocyfrowej sumki.

W najnowszym, piątym już sezonie, zobaczymy Joannę i Iwonę z Warszawy, Bożenę z Augustowa, Ewę z Tarnowskich Gór, Anitę z Bydgoszczy Ulę z Gdańska. Płeć brzydszą reprezentują Zdzisław z Tczewa, Krzysztof z Torunia, Adam z Goliny koło Jarocina, Józef z Wałbrzycha, Zbigniew ze Szczecina oraz mieszkający obecnie w Norwegii Dariusz. Ich bliższe portrety można zobaczyć na https://rozrywka.tvp.pl/65216507/oni-szukaja-szczescia-w-sanatorium-milosci-uczestnicy-5-edycji-programu.

Trzeba przyznać, że wybór twórców show wzbudził wśród internautów sporo dyskusji – w porównaniu z pierwszymi trzema, bardzo naturalnymi sezonami, teraz wiek uczestników wyraźnie się obniżył, trudno też według fanów znaleźć tam „przeciętnego statystycznego polskiego emeryta”. W końcu nie każdy ma za sobą, wzorem Joanny, bycie modelką w USA, problemy z narkotykami, uzależnionym od seksu partnerem czy wyjazdy medytacyjne do Indii... Jest jednak pewne, że nowi uczestnicy ostatecznie zdobędą sympatię publiczności i zostaną kimś w rodzaju celebrytów.

Sanatorium Miłości – kiedy kolejny sezon?

Premiera piątego sezonu „Sanatorium Miłości” odbyła się 1 stycznia 2023 roku. Odcinki wszystkich serii można obejrzeć na TVP VOD, przez pewien czas były dostępne także na Netflixie.

Inne artykuły:

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.