Nie jest to jednak klasyczny masaż, jaki znamy, a wykonywany specjalną głowicą wytwarzającą podciśnienie. Endermologia działa przede wszystkim na podskórną tkankę łączną, a jej celem jest pobudzenie metabolizmu komórek tłuszczowych i stymulacja skóry do wytwarzania chociażby kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry.
Endermologia – na czym polega
Zabieg zazwyczaj poprzedzony jest rozmową ze specjalistą – a przynajmniej taka rozmowa powinna mieć miejsce – który określi partie ciała poddane zabiegowi. Później pacjent ubiera ściśle przylegający do ciała kombinezon, który pełni rolę ochronną dla skóry, której mógłby zaszkodzić bezpośredni kontakt z głowicą. Następnie głowica zasysa fałdy skóry, rolując ją od zewnątrz do wewnątrz. Intensywność pracy głowicy może być regulowana ręcznie, ale też i automatycznie, przez wbudowane w nią czujniki – nie każda część ciała może być poddana równie intensywnym zabiegom (przykładem twarz, biust zaś jest zupełnie pomijany).
Endermologia – efekty
Zabieg w całości jest zupełnie bezbolesny i przynosi bardzo szybkie rezultaty (stąd jego popularność na przykład przed wyjazdem na wakacje czy ważnymi uroczystościami rodzinnymi), natomiast nie ma co ukrywać – długotrwałe efekty będą osiągnięte tylko przy serii powtarzanych zabiegów.
Do efektów endermologii zalicza się wygładzenie cellulitu bez względu na stopień jego zaawansowania, ujędrnienie skóry (po odchudzaniu, ciąży, przy naturalnej utraty elastyczności) oraz redukcję tkanki tłuszczowej połączoną z wymodelowaniem sylwetki. Poza wymienionymi dobrze dobrana seria zabiegów przyczynia się do ogólnego polepszenia stanu skóry i przyspiesza przemianę materii łącznie z pozbywaniem się toksyn.
Przeciwwskazania do endermologii
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są między innymi: aktywne zapalenie żył, duża ilość tłuszczaków na ciele, przepuklina brzuszna, rany, wysypki, duże zmiany skórne, choroba nowotworowa w fazie aktywnej, występowanie i skłonność do powstawania bolesnych żylaków, przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Nie mogą być masowane kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, a także te po porodzie (do 6 miesięcy po porodzie naturalnym i od 8 do 10 po cesarskim cięciu).