Wybór pokoju w sanatorium

Dodano: 21 czerwca 2023

Sprawa z wyjazdami prywatnymi jest bardzo prosta – sami decydujemy, czy chcemy pokój 1- czy 2-osobowy, o jakim standardzie. Inaczej jest na wyjazdach z NFZ czy ZUS. Pokoje w ośrodkach są rezerwowane zgodnie z kontraktem z NFZ/ZUS.

Wybór pokoju w sanatorium

Ośrodki najczęściej nie prowadzą rezerwacji miejsc, umożliwiającej wybór pokoju, ale można zgłosić swoją propozycję dotyczącą zakwaterowania – wszystko zależy od osoby na recepcji i na pewno można spróbować zarezerwować sobie odpowiedni pokój, choć może się zdarzyć, że i tak wszystkie „jedynki” zostaną rozdzielone na podstawie wskazań medycznych.

Osoby niepełnosprawne muszą zgłosić ten fakt wcześniej, wówczas dostaną pokój dostosowany do ich potrzeb. Wcześniej także należy zgłosić obecność osoby towarzyszącej, czyli opiekuna, z którym chcemy być w pokoju. Małżeństwa wyjeżdżające razem na turnus na ogół mają wspólny pokój, choć sporadycznie dochodzi do sytuacji, gdy zostają rozdzielone – to efekt braku odpowiedniej liczby pokojów, wtedy zostają umieszczeni w osobnych salach wieloosobowych męskich i żeńskich.

Wybór pokoju przed i w trakcie turnusu

Czasem pokoje są przydzielane już na dzień przed rozpoczęciem turnusu i można się telefonicznie dowiedzieć, jaki dostaliśmy. Czasem natomiast rozdzielane są już po przyjeździe do ośrodka. Pokoje 1-osobowe standardowo przydzielane są komisyjnie – decyduje lekarz kierujący oddziałem i pielęgniarka oddziałowa. W tym przypadku bierze się pod uwagę przede wszystkim wskazania medyczne (stomia, protezy, bezdech wspomagany aparatem do oddychania itp.), a wybór następuje zazwyczaj już kilka dni przed rozpoczęciem turnusu. Jeśli wskazań medycznych brak, a chętnych na „jedynki” jest więcej niż pokojów, decyduje data wpływu skierowania. Można złożyć także pisemne wnioski o przyznanie „jedynki”.

Można również oczywiście starać się o zmianę pokoju już w trakcie turnusu, choć w tym przypadku spełniony musi być podstawowy warunek – ośrodek musi mieć wolny pokój, do którego może nas przenieść. Samowolne zamiany pokojów są w każdym ośrodku niedozwolone.

Wybór pokoju w sanatorium
Shutterstock

Jeszcze niedawno wydawało się, że z ofert sanatoriów zostaną usunięte opcje najtańszych pokojów (miało to podnieść ogólny standard), czyli tych bez węzłów sanitarnych. Protestowały uzdrowiska, protestowali też kuracjusze i ostatecznie tak zwana opcja ekonomiczna została utrzymana.

A Anna 18.01.2024
0,0

Ja byłam w Wiencu Zdroju w czerwcu 2023r. i jestem bardzo zadowolona, z miejsca, pokoju, zabiegów i wyżywienia!!!

2
G Gienek 7.09.2023
0,0

Sanatorim np. Wieniec Zdrój to nieszczęśliwy moloch około 1300osób. Liczy się pieniądz. W Muszynie,, Revita”zacofanie. Wygodne pokoje tylko dla znajomych. Chcę SAM wybrać miejsce sanatotium i pokój. Dość komuny i złodziejstwa.

10