Floating – czym jest, jak się przygotować

Dodano: 20 października 2023

Floating to nazwa pochodząca z języka angielskiego, w którym słowo to oznacza „unoszenie się na wodzie/dryfowanie”.

Floating – czym jest, jak się przygotować

Można się też spotkać z nazwą terapia REST (też z angielskiego „Restricted Environmental Stimulation Therapy”) lub będącą tłumaczeniem tego skrótu Terapią Organicznej Stymulacji Środowiskowej. Sam zabieg – floating, którego początki datuje się na lata 70. XX wieku (badania trwały już jednak dwie dekady wcześniej), przypomina nieco element jakiegoś treningu w NASA – oto wchodzi się do specjalnej kapsuły, która napełniona jest do pewnego poziomu, najczęściej to 30 centymetrów, wodą z mocnym roztworem soli angielskiej zwanej też solą Epsom. Roztwór jest tak silny, że ciało nie tonie, a unosi się swobodnie na powierzchni, niczym w Morzu Martwym.

Kapsuła/komora deprywacyjna o rozmiarach zazwyczaj 2 na 3 metry jest skonstruowana w taki sposób, że tłumi ponad 90% wszelkich bodźców zewnętrznych, wchodząc do niej mamy wrażenie, że jesteśmy sami, w ciszy, co wprowadza nas w stan niezwykle głębokiego relaksu, psychicznego i fizycznego odpoczynku. Kapsuła jest zaciemniona (ale większość z nich ma włącznik światła, którego można użyć, gdy pojawi się uczucie dyskomfortu), a woda w niej ma przyjemne 35 stopni.

Floating – na co pomaga?

Najczęściej na początku zabiegu słychać muzykę relaksacyjną, ale z czasem ona cichnie i jest już tylko cisza i uczucie zawieszenia w kompletnej pustce, gdzie nie obowiązuje przyciąganie ziemskie. Niby to tylko relaks, ale tak mocne wyciszenie się oddziałuje znacząco na organizm, prowadząc do rozluźnienia mięśni, zmniejszenia odczuwanego bólu (zmniejsza się wydzielanie niektórych hormonów), poprawy koncentracji, sam zaś roztwór przyspiesza na przykład gojenie się ran, stanów zapalnych, obrzęków.

Floating poleca się przy bólach mięśni i stawów, przewlekłych napięciach mięśniowych, migrenach, bólach głowy, bezsenności, urazach ortopedycznych.

Floating
Shutterstock

Jak się przygotować, przeciwwskazania do floatingu

Sesja/zabieg (można bowiem używać jej leczniczo, ale też relaksacyjnie) trwa zazwyczaj około 30-60 minut, zdarzają się dłuższe, do 90 minut, ale nie są zalecane początkującym, gdyż roztwór soli może z czasem podrażnić skórę (z tego powodu 24 godziny przed wejściem do kapsuły nie powinno się depilować czy golić).

Przeciwwskazaniami mogą być zapalenie ucha środkowego, podrażniona skóra, choroby psychiczne, menstruacja czy rozrusznik serca, a także klaustrofobia.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.